Zadzwoń teraz 585223580

Zamknij (x)

Przed tym wyborem staje każdy użytkownik po zakupie nowego roweru, jak i po odrestaurowaniu swojego już obecnego sprzętu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak jeździmy i ile jeździmy. Dobrze dobrane pedały rowerowe poprawią komfort jazdy. Głównie dzielą się one na zatrzaskowe i platformowe. Do zatrzaskowych potrzebujemy specjalnych rowerowych butów, które mają sztywną podeszwę i miejsce na bloki, dzięki którym możemy się w nie wpinać, a platformowe są przystosowane do zwykłego obuwia.

Pedały zatrzaskowe czy platformowe?

Jeżeli jeździmy sporadyczne albo codziennie, ale krótko to wybierzemy pedały platformowe, które się świetnie sprawdzą w takim przypadku. Dojeżdżając do pracy czy na szybkie zakupy do sklepu bez problemu możemy się poruszać po zejściu z roweru w naszych butach. W butach pod zatrzaski chodzi się mniej wygodnie przez sztywną podeszwę. Pedały platformowe są również bardziej budżetowe od pedałów SPD i nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy na buty pod zatrzaski. Wadą jest jazda w mokrych warunkach, przez co stopa nie będzie taka stabilna i może się nam ześlizgiwać.

Drugą opcją jest z jednej strony platforma, a z drugiej spd. Dobrze się to sprawdza, gdy mamy jeden rower, który służy nam na dojazdy do pracy, a w wolnej chwili jeździmy po lesie w trudniejszych warunkach.

Pedały platformowe świetnie sprawdzają się w downhillu i enduro. Różnią się one od tych do codziennego użytku przede wszystkim wielkością platformy, pinami, dzięki którym stopa jest na nich stabilna oraz materiałem z którego są wykonane. Modele dla profesjonalistów również posiadają niższą wagę.

Jeżeli myślimy o szybszej lub bardziej zaawansowanej jeździe na szosie, mtb czy gravelu to bez porównania wybierzemy pedały zatrzaskowe.  Dzięki nim stopa jest stabilna i posiada dobrą pozycję na pedale, dzięki blokom, które są ustawiane pod każdą stopę indywidualne.

Dzięki pedałom szosowym (SPD-SL) jesteśmy w stanie przekazać więcej mocy, niż na pedałach platformowych oraz wcześniej wspomnianą już stabilność stopy, niezależnie od warunków czy terenu po którym jeździmy. Pedały SPD-SL mogą różnić się między sobą:

  • wagą
  • materiałem z którego zostały wykonane
  • łożyskowaniem (kulkowe w najtańszych modelach, maszynowe w droższych)
  • im droższe pedały tym trwalsze materiały, a szczególnie w miejscu kontaktu blok-pedał, co jest ważne, bo przy częstych jazdach miejsce to będzie się szybciej zużywało, dlatego warto dopłacić, aby w tym miejscu były bardziej wzmocnione.

Pedały mtb oraz gravel (SPD) gwarantują nam pewniejszą jazdę w trudnym terenie. Dzięki wpiętej stopie w pedał łatwiej jest zjechać trudny, stromy zjazd, ponieważ nasza noga jest stabilna i to samo, również się odnosi do stromych podjazdów, które trudno było by pokonać w zwykłych pedałach platformowych. Pedały SPD mogą różnić się między sobą:

  • wagą,
  • materiałem z którego zostały wykonane
  • łożyskowaniem

Porady dla początkującego użytkownika pedałów zatrzaskowych

1.       Pedały mają regulację siły wpięcia-wypięcia. Na początek najlepiej ustawić je sobie luźno, aby z łatwością i niewielką siłą się wpiąć oraz wypiąć.


2.       Możemy na początku potrenować na „sucho” ruch wpięcia i wypięcia. Musimy stanąć tak, aby rama od roweru znajdowała się pomiędzy nogami. Jedną nogą podpieramy się o podłożę, a drugą sprawdzamy działanie pedału.


3.       Gdy już spróbujemy jazdę w terenie, pamiętajmy ze najpierw się wypinamy jedną nogą, a potem zatrzymujemy, jeżeli najpierw przyhamujemy i się zatrzymamy to najprawdopodobniej zaliczymy upadek.

4.       Nie bać się, jechać odważnie i pewnie się wpinać-wypinać, a na pewno szybko załapiemy o co w tym chodzi :)

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa Politykę prywatności