Trenażer rowerowy

Trenażer może być doskonałym dodatkiem dla każdego kolarza. Sprawdzi się on w zimowe dni, gdy nie chcemy jeździć w niepogodę, czy nasz ulubiony rower nie jest przystosowany do takich warunków. Będzie to także świetny gadżet dla osób, które nie mają w okolicy dogodnych dla siebie tras. Trenażer to także idealna opcja dla kolarzy chcących w pełni kontrolować warunki swoich treningów.

Czym jest trenażer rowerowy?

Jest to urządzenie, dzięki któremu możemy zmienić nasz rower w wersję stacjonarną. Umożliwia to trenowanie w domowym zaciszu. Trenażery występują w rozmaitych wersjach, w których mamy różne poziomy panowania nad sposobem treningu, czy interaktywnymi dodatkami.

Rodzaje trenażerów

Rolkowy

Taki trenażer jest najprostszy w budowie i działaniu. Posiada rolki, dzięki którym możemy bezpośrednio na nie postawić swój rower i od razu kręcić. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy mieć dobrze opanowaną równowagę na rowerze i odpowiednie umiejętności, ponieważ rower nie jest w żaden sposób przymocowany do urządzenia, co wymaga naszego skupienia. Trenażery te są najczęściej wykorzystywane przed wyścigiem do rozgrzewki dla zawodnika.

Przykładowe trenażery rolkowe: Elite QUICK Motion, Elite NERO

Z rolką oporową

W tym rodzaju wpinamy tylne koło w trenażer, gdzie opiera się ono o rolkę, która stawia opór i kręci się wraz z kołem. Do tego rodzaju trenażera potrzebujemy specjalną oponę, która jest przystosowana do wykorzystywania z rolkami. W tym przypadku nie musimy martwić się o równowagę, ponieważ rower stoi stabilnie i nie ma możliwości przewrócenia się podczas jazdy. Tego typu trenażery posiadają 3 sposoby na zmianę oporu:

  • 1.       Za pomocą manetki (trenażery magnetyczne)
  • 2.       Automatycznie, wraz ze zmianą prędkości zmienia się opór (trenażer hydrauliczny)
  • 3.       Elektroniczne, poprzez aplikację typu Zwift (Trenażery interaktywne)

 

Przykładowe trenażery z rolką: Elite NOVO Force Pack, Elite QUBO Power Mag B+, Elite TUO

Direct drive

Mając taki trenażer montujemy w nim rower bez tylnego koła, dzięki czemu nie jest nam potrzebna specjalistyczna opona. W trenażerze znajduję się ciężkie koło zamachowe, które najlepiej odwzorowuje nam jazdę na rowerze i stawia największy opór. To jeden z najlepszych sposobów jeśli chodzi o symulację podjazdów. W trenażerach direct drive opór sterowany jest elektronicznie. Tego typu trenażer jest najcichszy ze wszystkich oraz najdokładniejszy w pomiarach.

Przykładowe direct drive: Elite TURNO, Elite SUITO, Elite DIRETO XR, Wahoo KICKR CORE, Wahoo KICKR Smart Power Trainer 5.0

Rower treningowy - trenażer

Najbardziej bogata wśród trenażerów opcja, w której wszystko zamknięte jest w jednej maszynie. Wygląda jak rower stacjonarny, ale ma funkcje jak trenażer. Posiada zintegrowany system zmiany nachylenia, czyli gdy wjeżdżamy pod górkę to rower ponosi nam przód, a gdy zjeżdżamy to obniża cały przód, aby jak najlepiej symulować prawdziwą jazdę na rowerze. Ponadto, rower można dostosować do każdego wzrostu użytkownika, dobrze się to sprawdza, gdy z urządzenia korzysta więcej niż jeden kolarz.

Przykładowy rower-trenażer: Wahoo Kickr Bike

Trenażer interaktywny

Dzięki interaktywności trenażerów, mamy możliwość urozmaicenia swoich jazd/treningów w domu. Zamiast patrzeć się w ścianę możemy obserwować jak jedziemy i wybierać różnorodne trasy. Do tego potrzeba nam aplikacji jak Zwift czy Rouvy. Dostępna w nich różnorodność tras umożliwia nam wybór płaskich etapów czy górskich ścieżek, a aplikacja będzie nam zmieniała opór w zależności od terenu. Jest również możliwość startu w zorganizowanym wyścigu z innymi użytkownikami z całego świata lub stworzenia wydarzenia tylko dla swoich znajomych. Można poczuć się jak na zewnątrz.

Akcesoria do trenażera

W skład akcesoriów niezbędnych do domowego treningu wchodzi przede wszystkim podstawka pod przednie koło, która zapewnia nam stabilność roweru i utrzymuje kierownicę w stałej pozycji.

Kolejna przydatna rzecz to mata pod trenażer. Dzięki niej zachowamy czystą podłogę i nie uszkodzimy jej np. wcześniej wspomnianą podstawką.

Następną ważną rzeczą jest wentylator, bez tego łatwo się przegrzejemy podczas treningu, a samo otwarte okno nie wystarczy.

Jeżeli posiadamy aplikację jak np. Zwift, a w komputerze nie mamy połączenia bluetooth to będziemy potrzebowali anteny ANT+ aby móc łączyć się z trenażerem.

Świetnym dodatkiem do treningu może być także symulator wzniesień (jeżeli nie posiadamy roweru-trenażera), który symuluje do 20% podjazdów i do -10% przy zjazdach.

Gdy korzystamy z laptopa podczas jazdy, np. do oglądania filmów, bądź do aplikacji Zwift, to może przydać się regulowana przystawka, dzięki której ustawimy sobie laptopa według swojej wygody.

Gdy znasz już wszystkie rodzaje i funkcje trenażerów rowerowych, możesz zdecydować czy jest to produkt dla Ciebie. Jeżeli jednak nie masz przekonania co do zakupu bez przetestowania – zapraszamy do naszej wypożyczalni trenażerów! Posiadamy w ofercie dwa modele typu direct drive, na których w zaciszu domu poczujesz się równie świetnie, co trenując na zewnątrz.

Trenażer Wahoo Kick Rollr i pedały Wahoo Powrlink Zero

Trenażer Wahoo Kick Rollr i pedały Wahoo Powrlink Zero

Nowości w ofercie marki Wahoo - trenażer Kick Rollr oraz pedały Powrlink Zero - poznaj je bliżej.

Czytaj więcej

Trenażer rowerowy

Trenażer rowerowy

Czy trenażer to produkt wyłącznie dla zapaleńców? Jakie są rodzaje trenażerów? Tu przeczytasz najważniejsze informacje o produktach umożliwiających trening w domu.

Czytaj więcej
Tagi: trenażer, trenażer rowerowy, rower, trening w domu, wahoo, elite

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...