Zadzwoń teraz 585223580

Zamknij (x)

Jest doskonałą opcją, gdy nie lubimy jeździć w złą pogodę, bądź chcemy wykonać trening od razu, bez przebijania się przez całe miasto aby udać się na daną trasę.

Co to jest trenażer?

Jest to nasz rower, ale w wersji stacjonarnej, użytkowany w domowym zaciszu.

Rodzaje trenażerów

Rolkowy – najprostszy w budowie i działaniu. Posiada rolki, dzięki którym możemy bezpośrednio na nie postawić swój rower i od razu kręcić. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy mieć dobrze opanowaną równowagę na rowerze i odpowiednie umiejętności, ponieważ rower nie jest w żaden sposób przymocowany do urządzenia, co wymaga naszego skupienia. Trenażery te są najczęściej wykorzystywane przed wyścigiem do rozgrzewki dla zawodnika.

Przykładowe trenażery rolkowe: Elite QUICK Motion, Elite NERO

Z rolką oporową – w tym rodzaju, wpinamy tylne koło pod trenażer i opiera się ono o rolkę, dzięki której stawiany jest opór i kręci się wraz z kołem. Potrzebujemy do niego specjalną oponę pod rolkę, która jest do tego przystosowana. Nie musimy martwić się o równowagę, ponieważ rower stabilnie stoi i nie ma możliwości przewrócenia się podczas jazdy. Tego typu trenażery posiadają 3 sposoby na zmianę oporu:

  • 1.       Za pomocą manetki (trenażery magnetyczne)
  • 2.       Automatycznie, wraz ze zmianą prędkości zmienia się opór (trenażer hydrauliczny)
  • 3.       Elektroniczne, poprzez aplikację typu Zwift (Trenażery interaktywne)

 

Przykładowe trenażery z rolką: Elite NOVO Force Pack, Elite QUBO Power Mag B+, Elite TUO

Direct drive – montujemy rower bez tylnego koła, dzięki czemu nie potrzebna jest specjalistyczna opona. W trenażerze znajduję się ciężkie koło zamachowe, które najlepiej odwzorowuje nam jazdę na rowerze i stawia największy opór, dzięki temu świetnie symuluje nam podjazdy. W tym przypadku opór sterowany jest elektronicznie. Tego typu trenażer jest najcichszy ze wszystkich oraz najdokładniejszy w pomiarach.

Przykładowe direct drive: Elite TURNO, Elite SUITO, Elite DIRETO XR, Wahoo KICKR CORE, Wahoo KICKR Smart Power Trainer 5.0

Rower treningowy trenażer – opcja wypas, wszystko w jednej maszynie. Wygląda jak rower stacjonarny, ale ma funkcje jak trenażer. Posiada zintegrowany system zmiany nachylenia, czyli gdy wjeżdżamy pod górkę to rower ponosi nam przód, a gdy zjeżdżamy to obniża cały przód, aby jak najlepiej symulować prawdziwą jazdę na rowerze. Ponadto rower można dostosować do każdego wzrostu użytkownika, dobrze się to sprawdza, gdy z urządzenia korzysta więcej niż jeden użytkownik.

Przykładowy rower-trenażer: Wahoo Kickr Bike

Trenażer interaktywny

Dzięki interaktywności trenażerów, mamy możliwość urozmaicenia swoich jazd/treningów w domu. Zamiast patrzeć się w ścianę możemy patrzeć jak jedziemy i wybierać różnorodne trasy. Do tego potrzeba nam aplikacji jak Zwift czy Rouvy. Dzięki różnorodności tras możemy wybrać płaskie etapy lub górskie, a aplikacja będzie nam zmieniała opór w zależności od terenu. Jest również możliwość startu w zorganizowanym wyścigu z innymi użytkownikami z całego świata lub stworzenia wydarzenia tylko dla swoich znajomych. Można poczuć się jak na zewnątrz ?

Akcesoria do trenażera

Niezbędne akcesoria do domowego treningu to podstawka pod przednie koło, aby rower był stabilny i nie przekręcała się kierownica.

Kolejna rzecz to mata pod trenażer, dzięki niej zachowamy czystą podłogę i nie uszkodzimy jej np. wcześniej wspomnianą podstawką.

Następną ważną rzeczą jest wentylator, bez tego łatwo się przegrzejemy podczas treningu, a samo otwarte okno nie wystarczy.

Jeżeli posiadamy aplikację jak np. Zwift, a w komputerze nie mamy połączenia bluetooth to będziemy potrzebowali anteny ANT+ aby móc łączyć się z trenażerem.

Dodatkiem do treningu może być symulator wzniesień (jeżeli nie posiadamy roweru-trenażera), który symuluje do 20% podjazdów i do -10% przy zjazdach.

Gdy korzystamy z laptopa podczas jazdy np., do oglądania filmów, bądź do Zwifta to może przydać się regulowana przystawka, dzięki której ustawimy sobie laptopa według swojej wygody.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa Politykę prywatności