Zadzwoń teraz 585223580

Zamknij (x)

MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) – dodatkowy system ochronny stosowany w kaskach rowerowych, który został wymyślony przez szwedzkich naukowców. To bardzo cienka warstwa, umieszczona pomiędzy skorupą, a miękką wyściółką wewnątrz kasku.

Jak działa?

Jego główną funkcją jest ochrona przy ruchu obrotowym, czyli uderzeniu pod kątem. Wkładka przylega do głowy i pozostaje na swoim miejscu, a twarda zewnętrzna skorupa kasku ma pewny zakres ruchu przy upadku.

Jest też wersja bardziej zintegrowana z kaskiem (spherical mips). Nie posiada on wtedy cienkiej warstwy wewnątrz, tylko kask ma 2 grube skorupy. Ta wewnętrzna jest naszym mipsem, który siedzi nam na głowie, a ta zewnętrzna jest tą częścią ruchomą

 

Kask z zintegrowanym mipsem (spherical technology)

Czerwona kreska rozdziela skorupę, od zintegrowanego mipsa. Cała dolna część pod kreską przylega do głowy (mips), a górna nad nią "pracuje" przy uderzeniu.

Czy z Mipsem jest bezpieczniej?

Firma Mips sama przeprowadzała badania oraz testy nad jego skutecznością i żadna inna zewnętrzna firma tego nie robiła, dlatego wkładki tej nie ma u wszystkich producentów.

Obrazek ukazuje nam jakie obszary głowy chroni kask z Mipsem i bez niego.

 

Marki kasków, a mips

Specialized – mają mipsa we wszystkich swoich kaskach, od najtańszych do najdroższych modeli

Giro/Scott – niektóre modele posiadają tylko z mipsem (te droższe), a niektóre modele są dostępne w dwóch wersjach z mipsem i bez niego (te tańsze)

Kask – marka ta nie wprowadziła tego systemu do swoich kasków, bo twierdzą, że są wystraczająco bezpieczne (dużo zawodowców jeździ w tej marce jak np. Ineos)

Kask z mipsem czy bez niego to już nasza indywidualna decyzja, ale pamiętajmy by zawsze go mieć na głowie podczas jazdy na rowerze. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa Politykę prywatności