Jak wybrać rękawiczki rowerowe?

Wybieramy najlepsze rękawiczki rowerowe - tło

Fot. GripGrab

Rękawiczki rowerowe to ważny element wyposażenia kolarza, o którym wielu z nas zapomina. Ich cechy pozwalają nam poprawić komfort jazdy, by lepiej skupić się na czerpaniu radości z poruszania się na dwóch kółkach. Czym jednak różnią się między sobą poszczególne konstrukcje rękawiczek rowerowych i jak je dobrać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Rodzaje rękawiczek rowerowych

Istnieje wiele rodzajów rękawiczek na rower, a ich podział może zależeć nie tylko od konstrukcji, ale także od zastosowanych dodatków. Rozmaite wkładki żelowe czy piankowe stosowane w rękawiczkach rowerowych podnoszą komfort jazdy, jednak to na ich konstrukcję patrzymy w pierwszej kolejności. To pozwala wybrać model dopasowany do pory roku w jakiej będziemy się poruszać, a także dobrać rękawiczki do naszego stylu jazdy.

Rękawiczki rowerowe krótkie

Modele, w których palce kolarza praktycznie nie są zakryte. Takie rękawiczki najlepiej sprawdzają się podczas jazdy w cieplejsze dni. Możemy znaleźć konstrukcje lepsze na lato i przy nieco niższych temperaturach. Rękawiczki rowerowe letnie będą wyposażone w lekki materiał w swojej górnej części, dzięki któremu nie będzie nam za gorąco w ręce, a nasze dłonie wciąż będą amortyzowane.

Fot. GripGrab

Fot. GripGrab

Długie rękawiczki rowerowe

Szczególnie cenione przez osoby jeżdżące na rowerach górskich, u których możliwość upadku czy otarcia się o ostre gałęzie jest znacznie większa. Rękawiczki rowerowe długie osłaniają całe palce, dzięki czemu ryzyko zranienia jest mniejsze. Dodatkowo, istnieją modele z dodatkowymi wzmocnieniami odpowiadającymi za zwiększenie bezpieczeństwa w czasie upadku.

Fot. GripGrab

Fot. GripGrab

Zimowe rękawiczki na rower / modele typu krab

Takie propozycje skierowane są do kolarzy, którzy jeżdżą przez cały rok i chcą zapewnić sobie maksymalny komfort termiczny. Już późną jesienią ciężko jest jeździć z odkrytymi dłońmi, zimą staje się to praktycznie niemożliwe. Producenci tacy jak Chiba oferują rękawiczki zimowe wyposażone w dodatkowe membrany i ociepliny, dzięki którym możemy zimą skupić się na jeździe zamiast na zamarzających dłoniach.

Fot. GripGrab

Fot. GripGrab

Rękawiczki typu krab to specjalne modele, w których dłoń podzielona jest na 3 strefy. Takie konstrukcje są szczególnie przydatne w czasie mocnych mrozów, palce poza kciukiem są połączone w dwie pary, dzięki czemu wytracamy mniej ciepła. Wciąż możemy trzymać kierownicę i obsługiwać manetki, co by nie było możliwe przy konstrukcji podzielonej na dwie strefy. Takie rękawiczki zimowe z pewnością nie są tak komfortowe jak klasyczne, pięciopalczaste modele, jednak znacznie bardziej wygodne pod względem utrzymywania ciepła palców, dlatego stosuje się je rzadko i w najtrudniejszych warunkach.

Fot. Specialized

Fot. Specialized

Dlaczego warto korzystać z rękawiczek na rower?

Liczne zalety idące za tym małym dodatkiem do naszej odzieży sprawiają, że nie warto go pomijać przy wybieraniu swojego wyposażenia. Dobrze dobrane rękawiczki rowerowe zapewnią nam poprawę wrażeń podczas jazdy.

Lepszy chwyt kierownicy

Rękawiczki na rower wykonywane są z materiałów, które poprawiają nasz chwyt na kierownicy. Dzięki temu nie musimy się przejmować ześlizgnięciem dłoni podczas upałów czy pogorszonym chwytem po dłuższej jeździe.

Ochrona przed odciskami, otarciami i zranieniami

Decydując się na rękawiczki rowerowe chronimy nasze dłonie przed nieprzyjemnymi uszkodzeniami skóry. Regularna jazda na rowerze może szybko spowodować powstanie odcisków w wewnętrznej części dłoni. Przejeżdżając blisko zarośli możemy łatwo się zranić, a jeżdżąc wśród drzew bardzo łatwo o zahaczenie ręką o gałąź. Aby uniknąć uszkodzeń skóry zdecydowanie warto dłonie osłonić dobrym materiałem.

Możliwość jazdy niezależnie od warunków atmosferycznych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jazda na rowerze zimą byłaby praktycznie niemożliwa bez porządnych rękawic. Często nawet późną wiosną czy wczesną jesienią mimo słonecznej pogody wiatr może smagać nasze ręce i powodować kostnienie. Warto więc dopasować rękawiczki do pogody i temperatury zewnętrznej, by naszą przeszkodą w jeździe nie były warunki atmosferyczne.

Poprawa komfortu

Wybierając odpowiednie dla naszych potrzeb rękawiczki rowerowe zapewniamy sobie znaczną poprawę wygody. Stosowane w rękawiczkach wkładki mogą bardziej lub mniej amortyzować wibracje i uderzenia od naszych dłoni. To pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze dłonie, ale także nadgarstki czy nawet wyższe partie rąk. Często pozwala to nam dłużej jechać, ale przede wszystkim odpowiada za to, że możemy czerpać więcej przyjemności z jazdy.

Jak dobrać rękawiczki rowerowe?

Kupując rękawiczki do jazdy na dwóch kółkach warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Odpowiednie dobranie produktu do naszych potrzeb jest kluczowe gdy chcemy poprawić swój komfort.

Dopasowanie do płci i wieku

Obecnie coraz rzadziej spotykamy się z podziałem na rękawiczki damskie i męskie. Wielu producentów oferuje uniwersalne produkty, dopasowane do obu płci, w szerokim zakresie rozmiarów. Rękawiczki Giro są dobrym wyborem jeśli zależy nam na takim podziale. W ofercie tej marki znajdziemy produkty przeznaczone dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Wśród produktów dla dzieci możemy znaleźć liczne modele z postaciami z bajek, dzięki czemu maluchy chętniej patrzą na taki dodatek i łatwiej jest im się do niego przyzwyczaić. Męskie i damskie rękawiczki na rower częściej są bardziej stonowane, jednak możemy spotkać się także z wyrazistymi kolorami dodającymi nam widoczności, jak i ciekawymi wzorami górnej wyściółki.

Fot. Chiba

Fot. Chiba

Rodzaj jazdy

Zwracamy uwagę nie tylko na to, jakim rowerem jeździmy, ale także na długość naszych przejażdżek. Większość kolarzy w okresie między późną wiosną a wczesną jesienią będzie zadowolona z krótkich rękawiczek, długie dobrze posłużą kolarzom górskim. Warto zwrócić uwagę na zastosowaną amortyzację. Cienka pianka będzie lepsza dla osób, które nie jeżdżą wiele godzin i mają dobrą amortyzację w rowerze. Żelowe wkładki świetnie się sprawdzą gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia.

Materiał wykonania i zastosowane dodatki

Materiał, z jakiego wykonane są nasze rękawiczki rowerowe dobieramy głównie pod względem pory roku. Modele z cienkiej siateczki będą dobrą propozycją na lato, gdy zależy nam na komforcie przy zachowaniu przewiewności. Grubsze tkaniny sprawdzą się w chłodniejsze dni, a membrany i ocieplenie będą dobre na zimę.

Dodatki, na jakie warto zwrócić uwagę to na przykład miękka, chłonna mikrofibra na kciuku. Taka wstawka pozwala nam wytrzeć czoło czy okulary rowerowe w czasie jazdy. Dla wielu osób ważne może być także zapięcie na nadgarstku. Taki dodatek pozwoli nam lepiej dopasować rękawiczki do swojej anatomii. Przydatne są także paski lub uchwyty ułatwiające ściąganie krótkich rękawiczek.

Rękawiczki rowerowe zapewniają wygodę dłoni i nadgarstków, dlatego warto z nich korzystać. Wybierając model dobrze dopasowany do naszych oczekiwań możemy uzyskać większą radość z jazdy. Warto więc poznać bliżej ten mały dodatek i wyposażyć się we własne rękawiczki rowerowe.

Jaki rower na komunię?

Jaki rower na komunię?
Karolina Kupczak

Nasze propozycje rowerów, które idealnie sprawdzą się jako prezent komunijny.

Czytaj więcej

Woom Go - poznaj najnowsze rowerki dla dzieci

Woom Go - poznaj najnowsze rowerki dla dzieci
Klaudyna

Najnowsza seria dziecięcych rowerów woom GO jeszcze bardziej zachęca pociechy do jazdy - poznaj ofertę i właściwości nowych propozycji.

Czytaj więcej

Rower crossowy - dla kogo, na jakie trasy?

Rower crossowy - dla kogo, na jakie trasy?
Klaudyna

Zastanawiasz się nad zakupem roweru crossowego? W tym artykule przybliżamy jego cechy - sprawdź czy to model dla ciebie!

Czytaj więcej

Rowery KTM 2025 – nowości i sprawdzone konstrukcje

Rowery KTM 2025 – nowości i sprawdzone konstrukcje
Klaudyna

Sprawdź, co w sezonie 2025 przygotowała dla nas marka KTM - przedstawiamy nowości w ofercie producenta.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...