Jak przygotować rower na zimę?

Poznaj cechy plecaków na rower

Fot. Scott

Pierwsze opady śniegu już za nami, co oznacza, że zdecydowanie należy podjąć się przygotowania naszych dwóch kółek na czas zimy. Niezależnie od tego, czy planujesz jeździć rowerem tej zimy, czy jednoślad poza sezonem będzie przechowywany, warto go przygotować na ten czas.

Przygotowanie roweru do przechowywania

Jeżeli nie jesteś miłośnikiem zimowej jazdy na dwóch kółkach i wolisz swój rower w tym czasie przechowywać, wciąż powinieneś zadbać o kilka rzeczy przed jego schowaniem.

Czyszczenie jednośladu

Zaczynamy od porządnego czyszczenia roweru. Wyczyścić najlepiej jest wszystko, nie tylko ramę i opony z większych zabrudzeń po sezonie. Warto przygotować także nasz napęd, nałożyć nowy smar na wszystkie elementy tego potrzebujące. Im mniej brudu na jednośladzie, tym lepiej zniesie on przechowywanie.

Przygotowanie komponentów

Poza nałożeniem świeżego smaru warto także napęd i hamulce przygotować do dłuższego postoju. Można więc poluzować hamulce, by nie zastały się i nie przylegały cały ten czas do tarczy czy obręczy. Na napędzie przekładamy łańcuch na najmniejszą koronkę, by nie był napięty poza sezonem.

Przechowywanie roweru elektrycznego

Jeżeli mamy wiedzę i doświadczenie, możemy całkowicie rozłączyć napęd w naszym jednośladzie. Najważniejsze poza sezonem jest jednak przechowywanie baterii. Ładujemy ją do około 60-80% pojemności i nie trzymamy w tym samym miejscu co rower - najlepiej jest ją przechowywać w suchych warunkach, w temperaturze pokojowej. Akumulator nie jest ogromnym elementem, warto więc znaleźć na niego miejsce w domu i w nim go przechowywać przez zimę.

Regularne sprawdzanie przechowywanego sprzętu

Rower to produkt, któremu zastój nie służy najlepiej. Warto mieć to na uwadze i co jakiś czas sprawdzać jego stan. Kontrolujemy wymienioną wyżej baterię i jej poziom naładowania. Kręcimy kołami, by piasty się nie zastały, a w oponach nie powstały nierówności.

Dodatki przydatne podczas przechowywania roweru zimą

Jeżeli chcemy nasze dwa kółka zachować w możliwie najlepszym stanie na następny sezon, warto zainwestować w kilka dodatków. Pokrowiec wykonany z materiału zapobiegnie osadzaniu się kurzu i wilgoci na rowerze. Wieszak sprawi, że opony nie będą obciążone wagą dwukołowca, dzięki czemu mamy większą szansę na ich niezmieniony stan wiosną.

Gdzie przechowywać rower zimą?

Najlepsze do przechowywania jednośladu miejsca są pozbawione wilgoci i nadmiernie niskich temperatur. Balkon nie będzie więc najlepszym wyborem. Warto znaleźć miejsce w piwnicy lub garażu na nasze dwa kółka. Możemy rower przechowywać także w mieszkaniu, z odpowiednim wieszakiem będzie to ciekawy dodatek wizualny i kolejny temat do rozmowy podczas odwiedzin bliskich.

Fot. Scott

Przygotowanie roweru do jazdy zimowej

Nie odstawiasz dwóch kółek i chcesz dalej z nich korzystać w śniegu? W takim przypadku również warto zadbać o stan swojego roweru. Zima to najtrudniejsza pora roku do poruszania się na dwóch kółkach, zarówno dla kolarza, jak i jego pojazdu.

Podstawowe przygotowanie

Mimo tego, że cały czas korzystamy z roweru, wciąż nie powinniśmy pomijać podstawowego przygotowania na zimę, które wykonuje się także do przechowywania. Wręcz przeciwnie, czyszczenie i smarowanie części zimą wykonujemy częściej niż robimy to w cieplejszych sezonach. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniom roweru od soli czy piasku znajdujących się na drogach i chodnikach. Regularnie należy także sprawdzać stan hamulców, gdyż te mogą ulec większemu starciu.

Użytkownicy rowerów elektrycznych zimą mogą spodziewać się mniejszego zasięgu. Akumulatory nie są tak wydajne przy ujemnych temperaturach i dużym wietrze, dlatego warto regularnie sprawdzać poziom naładowania baterii, by nie doznać nieprzyjemnego zaskoczenia w połowie drogi.

Dodatkowe regulacje i akcesoria przydatne na zimę

Zimą warto używać chemii rowerowej przeznaczonej do jazdy w trudną pogodę. Napęd powinien być nasmarowany olejem na mokre warunki. Warto zadbać także o ramę i po umyciu zastosować na niej środek konserwujący.

Zimowe opony do roweru mogą się sprawdzić w przypadku, gdy te, których używamy na co dzień nie mają bieżnika, który by się sprawdził na śniegu. W innym przypadku najczęściej wystarczy lekko obniżyć ciśnienie w oponach. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się w tym przypadku opony tubeless, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to w jakich temperaturach zastosowany płyn zachowuje swoje właściwości. Niektóre płyny nie są odpowiednie do stosowania w temperaturach poniżej -5 stopni. Opony z kolcami w większości przypadków nie będą potrzebne, chyba, że planujemy podjazdy w górskich terenach pełnych śniegu.

Przygotowanie kolarza

Nie możemy zapominać także o samych sobie jeśli chodzi o przygotowanie do jazdy w sezonie zimowym. Ciepłe, termoaktywne ubrania i odpowiednio dobrane elementy wyposażenia są niezwykle ważne jeśli chodzi o aktywność fizyczną w ujemnych temperaturach. Warto przede wszystkim postawić na solidne, zimowe rękawice oraz przeznaczone na tę porę roku obuwie. Pod odzieżą najlepiej jest nosić termoaktywną bieliznę, która zapewni nam komfort termiczny, jednocześnie odprowadzając na zewnątrz nadmierną ilość wilgoci. Dzięki temu będzie jeździło nam się znacznie wygodniej.

Osobny rower zimowy

Wiele osób preferuje takie rozwiązanie, jakim jest posiadanie innego roweru do jazdy poza ciepłym sezonem. Jeżeli latem poruszamy się na modelu szosowym czy gravelowym, jednoślad o charakterze crossowym czy górskim może okazać się lepszą propozycją do poruszania się w trudniejszych warunkach.

Jazda na innym modelu może jednak powodować zmianę przyzwyczajeń i sprawiać, że nasz ulubiony rower na początku sezonu wiosennego nie będzie dla nas tak komfortowy jak był pod koniec ciepłych dni. To wymusza na nas przyzwyczajanie się do roweru od nowa jeżeli nie korzystaliśmy z niego na przykład w domu na trenażerze.

Dodatkowy rower wymaga od nas także posiadania przestrzeni do przechowywania dwóch jednośladów. Są to oczywiście także poniesione finanse jeżeli nie jest to nasz stary dwukołowiec, z którego przestaliśmy korzystać wraz z zakupem innego modelu.

Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw tego rozwiązania oraz swoje możliwości. Przygotowanie roweru do jazdy zimowej nie wymaga od nas dużego nakładu finansowego, a jedynie bardziej specjalistycznych produktów i większej dbałości o nasze dwa kółka.

Zarówno przechowywanie jak i jazda rowerem zimą wymagają poświęcenia nieco uwagi jednośladowi. Warto o to zadbać, by cieszyć się dobrym stanem pojazdu w następnym sezonie.

Zobacz jak składane są rowerki Woom w Świebodzinie

Zobacz jak składane są rowerki Woom w Świebodzinie

Marka rowerków dla dzieci Woom zaprasza w podróż po jednej ze swoich fabryk, gdzie możemy bliżej przyjrzeć się dokładności, z jaką traktowane są jej pojazdy.

Czytaj więcej

Rowery Kross 2025 - gravelowe nowości w ofercie polskiego producenta

Rowery Kross 2025 - gravelowe nowości w ofercie polskiego producenta
Klaudyna

Co zmieniło się w gravelach marki Kross na sezon 2025? Sprawdź nowości w rodzinie rowerów Esker.

Czytaj więcej

Oferta Specialized dla posiadaczy rowerów MTB full od 2024 roku

Oferta Specialized dla posiadaczy rowerów MTB full od 2024 roku
Klaudyna

Przedstawiamy nowy program wymiany łożysk zawieszenia w rowerach Specialized - sprawdź, czy Twój rower jest zgodny.

Czytaj więcej

Woom Explore - nowość w ofercie lekkich rowerów dla dzieci i młodzieży

Woom Explore - nowość w ofercie lekkich rowerów dla dzieci i młodzieży
Klaudyna

Przedstawiamy nowość w ofercie Woom - model Explore. Poznaj bliżej zmiany jakie wnosi nowa generacja rowerków.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...