Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości

Jakie zapięcie rowerowe? Fot. Onguard

Poruszając się jednośladem po mieście zawsze warto mieć przy sobie odpowiednie zapięcie do roweru. Nawet jeżeli chcemy wyłącznie skoczyć do ulubionego sklepu spożywczego, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego dwukołowca. Niezabezpieczony rower jest bardzo łatwym przedmiotem do kradzieży - wystarczy, że na chwilę spuścimy go z oka i już więcej możemy go nie zobaczyć. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się zapięciom rowerowym i podpowiemy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dobór zapięcia do roweru

Nim zagłębimy się w poszczególne rodzaje zapięć rowerowych, przyjrzyjmy się podstawowym zasadom ich doboru.

Przede wszystkim, szukając zabezpieczenia do jednośladu, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykonanie i jakość. Najlepsi producenci tych akcesoriów posiadają w swojej ofercie liczne propozycje, dzięki którym każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb.

Zapięcie wybieramy biorąc pod uwagę cenę roweru, który chcemy zabezpieczyć. Rowery dziecięce często nie potrzebują aż tak skomplikowanych zapięć, które dodatkowo obciążałyby rower w czasie jazdy. Mając w swoim wyposażeniu jednak porządny jednoślad, którym stale jeździmy po mieście i zostawiamy go na przykład pod biurem czy sklepem, powinniśmy wziąć pod uwagę droższe, bardziej bezpieczne modele.

Jest także rzecz, która wielu może wydawać się oczywista przy zabezpieczeniu roweru, a jednak warto zawsze o niej przypomnieć. Zwracajmy uwagę na to, do czego przypinamy nasz jednoślad. Zwłaszcza, jeżeli zostawiamy go na wiele godzin pod pracą, wytrzymałość stojaka czy innej rzeczy, do której przymocujemy nasze dwa kółka, mogą mieć szczególne znaczenie.

Zapięcia kablowe, czyli linki zabezpieczające

Kiedyś najpopularniejszy rodzaj zapięcia do roweru, obecnie jednak unikany przez każdego, kto chce faktycznie zabezpieczyć swój jednoślad. Linki zabezpieczające oferują znikomą ochronę. Stosujemy je raczej jako dodatkowe zabezpieczenie, niż faktyczny środek ochrony przed kradzieżą roweru.

Linka rowerowa OnGuard

Linka rowerowa OnGuard

U-Lock z linką OnGuard

U-Lock z linką OnGuard

Zapięcia typu u-lock

W ostatnich latach u-locki stały się bardzo popularne i są wybierane przez coraz więcej kolarzy. U-lock to rodzaj zabezpieczenia o wysokiej wytrzymałości. Wiele modeli posiada możliwość przymocowania do ramy, gdy nie są używane, więc nie powinniśmy mieć problemu z transportem. Solidnie wykonany model u-lock z wysokiej jakości zamkiem z pewnością będzie trudny do sforsowania. Jego konstrukcja jednocześnie umożliwia uzyskanie optymalnej wagi, dzięki czemu nie ciążą nam one mocno w czasie jazdy.

U-Lock OnGuard

U-Lock OnGuard

U-Lock Abus

U-Lock Abus

Łańcuch rowerowy

Zabezpieczenia rowerowe złożone ze stalowych ogniw również należą do bardzo dobrych i ciekawych propozycji, jeżeli są właściwie wykonane. Łańcuch powinien być pokryty specjalną powłoką lub materiałem, by uchronić ramę roweru przed zarysowaniem i zniszczeniem. Jego zaletą jest stosunkowo elastyczna konstrukcja - możemy podczas jazdy trzymać go w plecaku, a wybierając model o odpowiedniej długości, przypiąć do stojaka nie tylko ramę roweru, ale i koło. Łańcuch rowerowy nie pozostaje niestety rozwiązaniem pozbawionym wad. W tym przypadku mowa o wadze konstrukcji, która jest wyższa niż w przypadku wspomnianych wyżej u-locków.

Łańcuch Abus

Łańcuch Abus

Składane zabezpieczenia rowerowe (zapięcie typu szekla)

Tego typu zabezpieczenia do roweru z pewnością doceni każdy, kto szuka kompaktowego, a zarazem bezpiecznego rozwiązania. Zapięcie składane złożone jest ze stalowych płytek połączonych ze sobą nitami. Niestety, nity mogą być słabym punktem składanego zabezpieczenia, dlatego warto dokładnie je sprawdzić przed zakupem i zdecydować się na wysokiej jakości model.

Łańcuch Abus

Zapięcie składane Abus

Zamek w zabezpieczeniu do roweru

Niezależnie od tego, na jaką budowę zdecydujemy się ostatecznie, powinniśmy przyjrzeć się także budowie i cechom zamków. Zabezpieczenia rowerowe mogą być zapinane za pomocą zamka odblokowywanego kluczem lub szyfrem. Oba z tych rodzajów zamków są bezpieczne i wygodne, więc wybór jest całkowicie indywidualną kwestią. Najlepsze zabezpieczenia rowerowe posiadają zamki odporne na próby manipulacji czy przecięcia. Jest to bardzo ważna cecha, która odpowiada za bezpieczeństwo naszego jednośladu.

Co wpływa na bezpieczeństwo zapięcia do roweru?

Wybierając zabezpieczenia rowerowe powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość wykonania. Solidne zapięcie będzie miało mocny zamek, który nie będzie ruchomy w czasie zamknięcia. Grubość wykorzystanego materiału również nie jest bez znaczenia. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na u-lock, zapięcie składane czy łańcuch, powinniśmy wybierać wśród godnych zaufania, solidnych produktów. Nasz sklep rowerowy oferuje rozmaite typy zapięć rowerowych rozmaitych marek - szczególnie polecamy przyjrzeć się produktom Abus i OnGuard. Wybierając dowolny rodzaj zapięcia do rowerowego tych firm mamy możliwość poznania wszystkich szczegółów i stopnia bezpieczeństwa oferowanego przez dany model. Dzięki temu mamy pewność, że z pewnością znajdziemy propozycję dopasowaną do naszego jednośladu i oczekiwań.

Chcąc ochronić swój jednoślad, zawsze powinniśmy wybierać najlepsze zabezpieczenia rowerowe dla naszych możliwości finansowych i oczekiwań. Kradzież roweru zdecydowanie nie należy do przyjemnych wydarzeń. Od naszych preferencji zależy, czy zdecydujemy się na łańcuch, zapięcie składane czy może u-lock, tak samo jak to, jaki zamek będzie nas interesował. Nie jest ważny rodzaj zapięcia rowerowego, a to, by było ono na naszym wyposażeniu i umożliwiało nam bezpieczne zaparkowanie jednośladu gdziekolwiek się z nim wybierzemy.

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe
Klaudyna

Na co zwracamy uwagę dobierając nowe siodełko rowerowe? Sprawdzamy, jak poprawić sobie komfort jazdy z pomocą nowego siodełka.

Czytaj więcej

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości
Klaudyna

Nie wiesz jakie zapięcie do roweru wybrać? Przybliżamy rodzaje zabezpieczeń i ich poziom bezpieczeństwa

Czytaj więcej

Bagażnik na rowery - wygodny sposób na podróżowanie z jednośladem

Bagażnik na rowery - wygodny sposób na podróżowanie z jednośladem
Klaudyna

Poznaj bagażniki samochodowe na rowery i dowiedz się, jaki będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej

Akcesoria rowerowe doskonałe dla każdego kolarza

Akcesoria rowerowe doskonałe dla każdego kolarza
Klaudyna

Jakich akcesoriów rowerowych nie może zabraknąć w Twoim wyposażeniu? Wszystkie przydatne dodatki, na każdą porę roku, poznasz w tym artykule.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...