Przegląd roweru w Wysepce – rozmowa z naszymi ekspertami

W Wysepce nowy rok zaczynamy od dbania o Wasze dwukołowce. Rok 2024 witamy pod znakiem przeglądów – w styczniu i lutym zapłacicie za przegląd roczny i generalny jedynie połowę ceny! Nasz serwis rowerowy w Gdańsku profesjonalnie zajmie się każdym jednośladem, a obniżona o połowę cena przeglądów pozwoli każdemu cieszyć się sporą oszczędnością.

By przybliżyć wam pracę naszego serwisu, postanowiliśmy porozmawiać z Aleksandrem i Tomkiem, którzy na co dzień zajmują się waszymi rowerami. Poniżej dowiecie się najważniejszych informacji o przeglądzie roweru – ile trwa, dlaczego jest tak ważny i co warto robić samodzielnie, by jednoślad był w dobrym stanie cały czas.

Ile zajmuje wykonanie przeglądu rocznego i generalnego?

Tomek: Roczny wykonuje się od 2 do 3 godzin, a na przegląd generalny należy przeznaczyć cały dzień pracy mechanika.

Z jakimi usterkami najczęściej się spotykasz?

Aleksander: Kapeć :) To zdecydowanie najczęściej spotykana usterka. Poza tym, regulacja biegów oraz regulacja hamulców. Wymiana napędu to również coś, co często się zdarza. Z reguły wystarczy nasmarować i wyregulować napęd, jednak jest to element najczęściej zaniedbany i zniszczony przez mniej zaawansowanych użytkowników rowerów.

Co się dzieje z rowerem gdy nie przechodzi regularnych przeglądów?

Tomek: Katastrofa! Najczęściej dochodzi do tego, że linki są zardzewiałe, nie da się wyregulować biegów, hamulce są niesprawne, zużyte, a korzystanie z takiego roweru przestaje być bezpieczne. Często też spotykamy w takich rowerach zaniedbane koła, a co za tym idzie luźne szprychy, których luz może skutkować urwaniem i nieodwracalnym zniszczeniem koła.

Co mogę robić, by lepiej dbać o rower między przeglądami?

Tomek: Przede wszystkim warto zapoznać się z instrukcją producenta. Tam znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze wskazówki, takie jak: kontrola stanu hamulców, kontrola stanu ogumienia, kontrola zawieszenia oraz regularne sprawdzanie połączeń śrubowych. Ponadto, warto czyścić oraz smarować regularnie napęd. Takie podejście mocno przedłuży jego żywotność.

Które części roweru są najbardziej podatne na zużycie i należy wymieniać najczęściej?

Aleksander: Zdecydowanie najczęściej zużywane elementy to łańcuch i klocki hamulcowe.

Tomek: Osoby bardziej dbające o rower często lubią zmienić też pancerze przerzutek i hamulców.

Czym różni się przegląd roweru elektrycznego od tradycyjnych jednośladów?

Aleksander: W rowerze elektrycznym szczególnie skupiamy się na sprawdzeniu i dokręceniu silnika i jego mocowania, a także sprawdzeniu elektronicznych systemów w rowerze. Podłączamy rower pod komputer diagnostyczny, który poinformuje nas co ewentualnie wymaga naprawy.

Jakie narzędzia i akcesoria warto mieć we własnym wyposażeniu, by samodzielnie dokonywać prostych konserwacji i napraw?

Aleksander: Warto mieć preparaty do pielęgnacji roweru oraz różnego rodzaju smary. Tak jak wcześniej wspominałem, dziura w oponie to najczęściej spotykana usterka. Żeby samemu wymienić dętkę wystarczy nam łyżka do opon i łatka do dętki oraz oczywiście pompka. Osoba czująca się pewniej w garażu i lubiąca majsterkować może zaopatrzyć się też w zestaw imbusów, rozkuwacz do łańcucha, klucze do ściągnięcia kasety i podstawowy zestaw śrubokrętów. Według mnie to niezbędne minimum, by w warunkach domowych dokonać jakichkolwiek napraw.

Czy rower z amortyzacją powinien częściej przechodzić przegląd?

Tomek: Każdy producent amortyzatorów szczegółowo przedstawia wymagane terminy przeglądów zawieszenia. I tutaj w zasadzie niewiele możemy zmienić, by amortyzacja działała zgodnie z przeznaczeniem po prostu trzeba się dostosować do tego, co sugeruje producent.

Może chcesz dodać coś od siebie?

Aleksander: Przede wszystkim polecam pamiętać (!!!) o regularnym czyszczeniu i smarowaniu napędu. W szczególności w deszczową i zimową porę! Regularnie sprawdzaj także ciśnienie w oponach, to jest najważniejsze, i to chyba wszystko.

Tomek: Według mnie dzisiejsze rowery są bardzo wymagające pod względem obsługi technicznej. Poziom zaawansowania technologicznego dzisiejszych rowerów jest bardzo wysoki, a co za tym idzie rekomenduję samodzielne i częste kontrolowanie stanu sprzętu i zlecanie diagnostyki oraz napraw profesjonalistom.

Na przegląd generalny i roczny tańszy o połowę możesz umówić się już od 18.12.2023 r. Zapraszamy do korzystania z naszej strony: Umów wizytę w serwisie.

Zimowa akcja serwisowa trwa w dniach: 02.01.2024 - 29.02.2024.

Wybierz spodenki rowerowe, które zapewnią komfort jazdy

Wybierz spodenki rowerowe, które zapewnią komfort jazdy
Klaudyna

Jakie są cechy spodenek na rower? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czytaj więcej

Wygodne podróżowanie z pupilem - wybierz kosz na rower dla psa

Wygodne podróżowanie z pupilem - wybierz kosz na rower dla psa
Klaudyna

Chcesz w następnym sezonie bez obaw podróżować z pupilem? Sprawdź nasze podpowiedzi jak zrobić to wygodnie i bezpiecznie.

Czytaj więcej

Czy warto przejść na opony w systemie tubeless?

Czy warto przejść na opony w systemie tubeless?
Klaudyna

Poznaj bliżej zalety i wady systemu tubeless i przekonaj się czy opony bezdętkowe są dla Ciebie.

Czytaj więcej

Kask rowerowy z oświetleniem - dodatkowe bezpieczeństwo jazdy

Kask rowerowy z oświetleniem - dodatkowe bezpieczeństwo jazdy
Klaudyna

Myśląc o nowym kasku na rower warto zastanowić się nad dodatkową opcją bezpieczeństwa, jaką jest oświetlenie - więcej o nim przeczytasz w tym tekście.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...