Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym? Fot. Scott

W ostatnim artykule przyjrzeliśmy się kosztom codziennej eksploatacji roweru elektrycznego. Dzisiaj jeszcze bardziej zgłębimy ten temat, skupiając uwagę na jednym z elementów napędu, czyli akumulatorze. Z tego tekstu dowiesz się jaka jest jego żywotność, jak o niego dbać, by służył jak najdłużej i jak zwiększyć zasięg na jednym naładowaniu. Poznasz sposoby na właściwe ładowanie akumulatora roweru, dowiesz się czego unikać i co stosować, by cieszyć się swoim rowerem elektrycznym w dobrej formie przez długi czas.

Jaką baterię znajdziemy w rowerze elektrycznym?

Obecnie w tym typie pojazdów znajdziemy akumulatory litowo-jonowe. Starsze konstrukcje bywały wyposażane w inne typy baterii, jednak ze względu na najlepsze właściwości obecnie wszyscy renomowani producenci stosują takie ogniwa.

Akumulator li-ion cechuje się najlepszym stosunkiem pojemności do wagi i wymiarów. Jest to rodzaj ogniw, którego nie należy formatować, jak kiedyś się robiło - może to mu zaszkodzić. Mając taką baterię staramy się nie rozładowywać jej poniżej 20%, jej najbardziej optymalny poziom naładowania mieści się w zakresie 20-80%. Akumulator li-ion w rowerze elektrycznym będzie już częściowo naładowany po zakupie. Wynika to z tego, że magazynując baterie mamy do czynienia z ich rozładowywaniem na poziomie około 1-3% miesięcznie, dlatego częściowe naładowanie jest dla nich najbezpieczniejsze.

Bateria w rowerze elektrycznym Specialized

Baterie w rowerze elektrycznym Specialized

Jaka jest żywotność akumulatora roweru elektrycznego?

Dobrej jakości akumulator do roweru ma żywotność około 800 cykli ładowania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że chodzi o pełne cykle ładowania, czyli ładując baterię z 25% do 75% użyjemy pół takiego cyklu. Podana żywotność nie oznacza także, że od razu po osiemsetnym ładowaniu nasz akumulator przestanie działać. Po tym czasie możemy spodziewać się obniżenia jego sprawności, do około 70-80% oryginalnej pojemności. Bateria w rowerze może więc służyć nam wiele lat, a będzie jeszcze dłużej dobrze działać jeśli odpowiednio o nią zadbamy.

Co możesz zrobić, by przedłużyć żywotność akumulatora roweru elektrycznego?

Korzystając z jednośladu z napędem chcemy, by każdy z jego elementów służył nam jak najlepiej i przez jak najdłuższy czas. Przedstawiamy więc przydatne wskazówki, które sprawią, że Twoja bateria w rowerze będzie w stanie dostarczyć Ci najlepsze możliwości.

Utrzymuj optymalne naładowanie akumulatora

Na w pełni naładowanym akumulatorze przejedziemy więcej, ale nie będzie to najlepsze dla jego formy. Jak już wspomnieliśmy, akumulator li-ion optymalne naładowanie ma na poziomie 20-80%. Starajmy się więc nie rozładowywać głęboko baterii i nie ładować jej do pełna.

Nie używasz roweru zimą? Zadbaj o odpowiednie przechowywanie akumulatora

Gdy rower elektryczny zimą nie jest używany, przed tą porą roku powinniśmy przygotować go do przechowywania. Akumulator do roweru najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeżeli więc nasz jednoślad zimuje w zimnym garażu, powinniśmy odłączyć od niego baterię. Sprawdzić należy także poziom naładowania. Ładowanie akumulatora rowerowego przed zimą powinno zamknąć się w zakresie 40-60% jego pojemności.

Ładowanie akumulatora roweru elektrycznego - wyłącznie dedykowaną ładowarką!

Wyposażając się w rower z napędem otrzymujemy w zestawie dedykowaną ładowarkę. Powinniśmy zawsze korzystać wyłącznie z niej, gdyż dzięki temu mamy pewność, że nie przytrafi nam się nic złego. Pewnie każdy z nas trafił w życiu na historię o wybuchających bateriach w smartfonach czy elektrycznych hulajnogach. Wiemy doskonale, że taki wybuch nie jest niczym dobrym i może narazić nas nie tylko na koszty, ale i uszczerbek na zdrowiu. Dlatego zawsze dbamy o to, by korzystać z dobrych akumulatorów i dedykowanych do nich ładowarek.

Czynniki wpływające na zasięg roweru elektrycznego

Wiesz już jak odpowiednio zadbać o baterię w rowerze, więc czas na wymienienie rzeczy, które wpływają na osiągany przez nas zasięg.

Ważne jest, by już przed zakupem jednośladu z napędem upewnić się, że dany model zaoferuje nam takie możliwości, jakich od niego oczekujemy. Na zasięg składa się wiele czynników, dlatego zawsze warto sprawdzać, jaki zasięg podawany jest przez producenta, a nie kierować się wyłącznie podanymi watogodzinami. Niektóre modele rowerów, jak na przykład seria SL marki Specialized, mimo stosunkowo małej pojemności, oferuje zasięg kojarzony ze znacznie większymi bateriami. Akumulatory rowerów elektrycznych różnią się między sobą, a producenci stosują rozmaite systemy zarządzania baterią.

Jedną z rzeczy, która wpływa na ilość pokonanych kilometrów na jednym naładowaniu jest waga. Interesuje nas całkowita masa jednośladu i użytkownika. Im wyższa, tym mniejszy wynik uda nam się osiągnąć. Warto pamiętać o tym, gdy chcemy nasz dwukołowiec wyposażyć w kolejne dodatki, torby, koszyki czy bagażnik. Jest to także coś, co warto mieć na uwadze podczas wypraw trekkingowych. Nasz jednoślad załadowany dodatkowym bagażem nie będzie w stanie pokonać tej samej ilości kilometrów, co normalnie wykonuje po mieście.

Pogoda to również czynnik wpływający na to, jak często musimy ładować akumulator roweru elektrycznego. Baterie mogą pracować w temperaturach około -20°C do 65°C, jednak nie w każdej temperaturze osiągną te same wyniki. Temperatury poniżej zera sprawiają, że ogniwa szybciej się rozładowują, a tym samym oferują nam niższy zasięg. Wpływ na to ma również wiatr. Stawiany rowerowi dodatkowy opór powietrza musi być rekompensowany przez dodatkową pracę silnika, a co za tym idzie, także przez akumulator.

Płynna jazda jest również bardzo ważną rzeczą jeśli chcemy zwiększyć zasięg. Nie powinniśmy gwałtownie przyspieszać, tylko utrzymywać stały poziom mocy wkładanej w pedałowanie. Gdy chcemy gwałtownie przyspieszyć, nasz napęd zacznie wspierać nas mocniej, co również wpłynie na szybsze rozładowanie akumulatora.

Rower elektryczny Kross

Rower elektryczny Kross

Gdy wiesz już jak przedłużyć żywotność akumulatora w swoim jednośladzie i jak osiągnąć najlepsze zasięgi, możesz wdrożyć te porady w życie :) Każdy z wymienionych przez nas tipów z pewnością nie jest czymś uciążliwym, a pomaga znacznie dłużej cieszyć się doskonałą sprawnością dwukołowca z napędem.

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?
Klaudyna

Poznaj wskazówki, które pomogą Ci zachować akumulator roweru elektrycznego w dobrej kondycji.

Czytaj więcej

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?
Klaudyna

Szczegółowe zestawienie tego, jakich kosztów możesz się spodziewać po zakupie roweru elektrycznego.

Czytaj więcej

Jaki rower elektryczny marki Specialized?

Jaki rower elektryczny marki Specialized?
Patryk

Przybliżamy serie rowerów elektrycznych Specialized - dowiedz się jak wybrać najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Czytaj więcej

Rower elektryczny - co to jest?

Rower elektryczny - co to jest?

Czym charakteryzuje się rower elektryczny i jakie znajdziemy w nim dodatkowe elementy? Sprawdź nasz artykuł o podstawowych elementach rowerów elektrycznych.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...