Rower do miasta - jaki rower miejski wybrać?

Rower do miasta - jaki rower miejski wybrać? Fot. Scott

Rower do miasta? Naturalnie!

Rower miejski, nazywany czasem rowerem użytkowym, to rodzaj roweru, który przeznaczony jest przede wszystkim do wycieczek po ścieżkach rowerowych oraz innych twardych nawierzchniach.

Z założenia rowery miejskie są praktyczne i funkcjonalne oraz umożliwiają rowerzystom siedzenie w wyprostowanej, wygodnej pozycji.
Jednak nie każdy rower miejski opiera się na tej zasadzie - o tym w dzisiejszym wpisie.

Czym charakteryzuje się rower miejski?

Zaprojektowany jako praktyczny środek transportu, rower miejski skutecznie przewozi rowerzystę z punktu A do punktu B. Na takim rowerze przede wszystkim załatwimy codzienne obowiązki, zakupy czy wizytę w urzędzie.

Większość rowerów miejskich wykorzystuje mniej biegów niż rowery szosowe lub górskie ze względu na mniej wymagający i zróżnicowany teren. Użytkowe jednoślady często posiadają takie elementy, jak gięta kierownica dla uzyskania wygodnej pozycji oraz obniżona rama dla wygody wsiadania i zsiadania.

Rowery miejskie są zazwyczaj wyposażone w akcesoria, takie jak osłony łańcucha, podpórki, dzwonki, oświetlenie, błotniki, bagażniki oraz kosze lub mają możliwość montażu tych komponentów, które sprawiają, że jazda w mieście jest bezpieczna i przyjemna.

Typy rowerów miejskich

Technicznie rzecz biorąc, wiele różnych rodzajów rowerów klasyfikuje się jako rower miejski. Chociaż są one spod jednego szyldu, różne może być ich zastosowanie, wyposażenie i charakterystyka.

Klasyczne rowery miejskie

Klasyczna miejska "damka", czyli rower holenderski o charakterystycznej, obniżonej ramie przypominającej łabędzia to marzenie niejednej mieszkanki miasta. Holendry mają klasyczny wygląd i prezentują się bardzo stylowo, wykonane są zazwyczaj ze stali lub aluminium. Dzięki obniżonej ramie, giętej kierownicy i regulowanemu wspornikowi kierownicy umożliwiają jazdę w wyprostowanej, wygodnej pozycji i w każdym stroju.  Klasyczne rowery miejskie posiadają przeważnie uproszczony napęd z jedną zębatką z przodu oraz od 3 do 8 biegów z tyłu, które często są zabudowane
w piaście tylnego koła. Takie rozwiązanie sprawdza się w miejskich warunkach, raczej na krótkich dystansach. Stylowy jednoślad wyposażony jest zazwyczaj w elementy użytkowe - błotniki, bagażnik, dzwonek, oświetlenie, stopkę, kosz na kierownicę lub bez problemu można go w te akcesoria doposażyć.

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe to właściwie osobny dział, jednakże świetnie sprawują się między innymi w mieście ze względu na zbliżoną budowę do klasycznych rowerów miejskich. To co je odróżnia od holendrów to mniej klasyczny design, zdecydowanie większa ilość przełożeń oraz przedni amortyzator pochłaniający nierówności, którego klasyki często nie posiadają. Zazwyczaj zbudowane są na ramie aluminiowej więc mogą być też nieco lżejsze. Dzięki tym udogodnieniom, rowery trekkingowe są bardziej uniwersalne i sprawdzą się również na dłuższych wyprawach poza miasto. Jednak
w dalszym ciągu są to rowery bardzo komfortowe i przeznaczone do jazdy na utwardzonych ścieżkach. Trekkingi wyposażone są w podpórkę, błotniki oraz bagażnik rowerowy, wysokim standardem jest tu oświetlenie napędzane
z prądnicy w przednim kole.

Rowery fitness/urban

Rowery fitness to kolejna kategoria rowerów miejskich, jednak w tym wypadku liczy się waga, prędkość oraz dynamika - urbany są lekkie, zwinne i szybkie. Idealnie sprawdzą się w sytuacjach, kiedy po załatwieniu spraw na mieście mamy do wykonania jeszcze trening na rowerze ;)
Fitnessy są inspirowane rowerami szosowymi, jednak mają zdecydowanie łagodniejszą geometrię oraz prostą kierownicę, co czyni je bardziej komfortowymi. 
Rowery miejskie typu urban służą do dynamicznego przemieszczania się po mieście, nie posiadają więc "zbędnych" dodatków. Charakteryzuje je sportowy wygląd, sztywny widelec oraz duży zakres przełożeń. Wykonane są zazwyczaj
z aluminium lub karbonu - dla jeszcze niższej wagi.

Rowery crossowe

Rowery crossowe nie bez powodu znalazły się w tym zestawieniu, pozwalają nam bowiem sprawnie pokonywać miejską dżunglę na co dzień, a w weekend wyskoczyć na leśne szutry. Crossy mają zazwyczaj aluminiową ramę, przedni amortyzator oraz szeroki zakres przełożeń, dzięki czemu uznawane są jako rowery uniwersalne. Mają bardziej sportową geometrię niż rowery trekkingowe, czy klasyczne rowery miejskie, a zapewniają większy komfort podczas jazdy po nierównościach niż modele fitness. Duży zakres przełożeń oraz lekko pochylona sylwetka rowerzysty sprawiają, że podjazd pod stromą górę i szybki zjazd to dla roweru crossowego żadne wyzwanie. Dzięki amortyzacji dobrze zachowuje się na nierównościach oraz pozwala komfortowo pokonać nawet wysoki krawężnik w mieście. 

Rowery miejskie elektryczne

Rower elektryczny miejski to jednoślad ze wspomaganiem elektrycznym, dzięki któremu możemy przemieszczać się po mieście wygodnie, szybko, ekologicznie i bez nadmiernego zmęczenia. E-bike to świetne rozwiązanie kiedy chcemy pokonywać dłuższe odcinki w mieście, zrobić to sprawnie i uniknąć stania w korku, czy zatłoczonej komunikacji publicznej. 

Dla kogo rower miejski?


Idealnymi kandydatami na rower miejski są oczywiście mieszkańcy miast, którzy chcą podróżować po utwardzonych ścieżkach wygodnie i  bez stresu.

Jeżeli komfortowa podróż do miejsca docelowego jest dla Ciebie priorytetem, rower miejski będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.

Jeśli nie traktujesz jazdy na rowerze wyczynowo i nie chcesz uprawiać jej w konkurencyjnym środowisku, rower miejski pomoże Ci się zrelaksować.

Kiedy zależy Ci na ekologii i ekonomii, do przemieszczania się po mieście wybierz rower - jest to ekologiczny środek transportu, który dodatkowo pomoże Ci  zaoszczędzić. 

Najciekawsze rowery elektryczne sezonu 2024

Najciekawsze rowery elektryczne sezonu 2024
Klaudyna

Ciekawe nowości z kategorii rowerów elektrycznych na sezon 2024 - sprawdźmy, co przygotowali producenci

Czytaj więcej

Rowery Kross 2024 - sprawdzamy nowości polskiego producenta

Rowery Kross 2024 - sprawdzamy nowości polskiego producenta
Klaudyna

Sprawdzamy co w sezonie 2024 zmieniło się w ofercie marki Kross i jakie rowery znajdziemy w tym roku w kolekcji producenta.

Czytaj więcej

Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?

Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?
Klaudyna

Poznaj bliżej rowery fitness i dowiedz się, czy konstrukcja o tym charakterze spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj więcej

Jaki rower na komunię?

Jaki rower na komunię?
Karolina Kupczak

Nasze propozycje rowerów, które idealnie sprawdzą się jako prezent komunijny.

Czytaj więcej
Tagi: Rower miejski, Rower trekkingowy, Rower fitness, Rower crossowy, Rower na zakupy, Rower do miasta, Rower do pracy

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...