Czym jest MTB - jakie są rodzaje rowerów górskich?

Czym jest MTB? Fot. Scott

Rower MTB, czyli jaki?

Kolarstwo, zarówno amatorskie, jak i profesjonalne, cały czas się rozwija. Jazda na rowerze może być rekreacyjna, bardzo funkcjonalna, ale też typowo sportowa. Dla jednych jest to hobby i forma spędzania czasu wolnego, dla innych sposób na życie. Coraz więcej ludzi sięga po rower jako środek transportu.

Niezmiennie od wielu lat, główną dziedziną tej rowerowej zabawy jest rower górski, w skrócie nazywany MTB (ang. Mountain Bike).

Rower MTB, jak sama nazwa wskazuje, służy do jazdy w górskim, a mianowicie trudnym i zróżnicowanym terenie. Rower górski charakteryzuje wytrzymała konstrukcja i solidna rama, zazwyczaj wykonana z aluminium, stali lub karbonu. Dodatkowo, na tle innych rowerów, wyróżniać się on będzie szeroką oponą z agresywnym bieżnikiem, co znacznie poprawia przyczepność w trudnym terenie.

Specjalnie opracowana geometria sprawia, że rower MTB jest stabilny i bezpieczny na zjazdach, a podjazdy na nim są łatwiejsze do pokonania.

Jakie są rodzaje rowerów górskich?

Rodzaj osprzętu, ilość amortyzatorów oraz geometria ramy dzieli rowery górskie na różne kategorie, które przedstawiamy poniżej.

Rower górski sportowy do XC

Cross-Country, czyli XC, to właściwie dyscyplina sportu, gdzie zawodnicy wykorzystują rowery górskie, aby ścigać się w terenie. Rower do XC charakteryzuje się niską wagą, zawieszeniem 100-110 mm skoku i specjalną geometrią ramy, dzięki czemu przystosowany jest do dynamicznej oraz wydajnej jazdy w zróżnicowanym terenie leśnym.

Sylwetka rowerzysty na takim sportowym modelu jest bardziej pochylona, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał ciała i przenieść moc nóg na napęd rowerowy.

Konstrukcja roweru MTB cross-country może bazować na sztywnej ramie (tzw. hardtail) dla niższej wagi lub na ramie z pełnym zawieszeniem (tzw. full-suspension) dla lepszej trakcji w terenie. Materiał ramy to najczęściej aluminium lub karbon. 

Napęd zredukowano do jednej - tylnej - przerzutki o szerokim zakresie przełożeń (11-12 zębatek), który najlepiej sprawdza się w trudnym terenie, ułatwiając szybką i płynną zmianę przełożeń.

Rower górski do XC to idealna propozycja dla kolarzy trenujących tę dyscyplinę, zawodników biorących udział w wyścigach cross-country i dla każdego, kto lubi szybką, dynamiczną jazdę w terenie.

Rower górski rekreacyjny

Rekreacyjny "góral" to wygodny rower MTB do hobbystycznej jazdy w terenie. Taki jednoślad charakteryzuje się dosyć komfortową geometrią, co pozwala na bardziej zrelaksowaną sylwetkę

Wytrzymała konstrukcja roweru bazuje na aluminiowej bądź stalowej ramie.

Napędy opierające się na dwu- lub trójrzędowych mechanizmach korbowych oferują szeroki zakres przełożeń, dzięki czemu sprawdzą się w bardzo zróżnicowanym terenie. Atutem tego typu roweru jest możliwość montażu błotników, bagażnika oraz stopki, które przydają się podczas turystycznej jazdy.

Na rekreacyjnym rowerze górskim aktywnie spędzisz czas, a gdy najdzie Cię ochota, zwiedzisz nieprzetarte szlaki. Wygodny "góral" świetnie sprawdzi się zarówno na rodzinne wycieczki rowerowe, jak i wypady do lasu ze znajomymi.

Rower trailowy

Ścieżkowiec, bo tak nazwiemy go po polsku, charakteryzuje się bardziej agresywną geometrią z zachowaniem balansu między zjazdami a podjazdami w terenie, nie wykluczając dłuższej jazdy w siodle. Większy zakres pracy zawieszenia i skok 120-140 mm pozwalają pokonywać jeszcze trudniejszy teren, z większymi i ambitniejszymi przeszkodami, zachowując przy tym płynną jazdę. Tak jak w przypadku roweru XC, konstrukcja roweru może bazować zarówno na sztywnej, jak i amortyzowanej ramie wykonanej z aluminium lub karbonu. Rower szlakowy wyposażony jest zazwyczaj w napęd w systemie 1x dla płynnej zmiany przełożeń.

Rower trailowy sprawdzi się tam, gdzie klasyczny rower MTB nie da sobie rady. Większy skok zawieszenia oraz przystosowana geometria pozwalają na zabawę na specjalnie zaprojektowanych trasach.

Rower górski enduro

Na specjalnie przygotowane trasy, takie jak Bike Parki, gdzie pomiędzy segmentami liczy się technika, tam gdzie nie poradzi sobie nawet rower trailowy, genialnie sprawdzi się rower enduro, czyli jednoślad do zadań specjalnych. Skok amortyzatorów od 150 do 180 mm, a także solidna i wzmacniana rama, pozwalają na zaliczenie większości hopek i uskoków. Połączenie napędu 1x z wypłaszczoną geometrią ramy i wysokim punktem osi korby, zdecydowanie ułatwia jazdę w najtrudniejszym terenie, na specjalnie przygotowanych trasach.

Rower enduro to propozycja dla zawodników pragnących adrenaliny, to maszyna, która dosłownie "lata" w terenie.

Rower górski DH

Downhill to dyscyplina sportu, w której zawodnicy, na specjalnie przeznaczonych do tego rowerach downhillowych (w skrócie DH), zjeżdżają po trudnych technicznie trasach, w jak najkrótszym czasie. Tutaj liczy się jak największy zakres pracy zawieszenia, co jest główną cechą charakterystyczną dla tego roweru MTB - zaczynając od 200 mm skoku, zarówno w przednim zawieszeniu, jak i w ramie.

Rama może być wykonana z aluminium lub karbonu. Specjalna geometria ramy sprawia, że rower DH świetnie wchodzi w zakręty i pewnie oraz stabilnie prowadzi się w najtrudniejszym terenie. Będzie to jednak najcięższy rower w zestawieniu, wykluczający możliwość podjazdów - tutaj liczy się zjazd z góry, na którą zabierze nas wyciąg rowerowy :)

Jazda na rowerze DH to zdecydowanie jazda z górki.

Rower górski e-MTB

Rower e-MTB to jednoślad wyposażony w silnik elektryczny.

W tej kategorii również znajdziemy większość wyżej wymienionych typów rowerów, dzięki czemu możemy wybrać "elektryka" kierując się jego przeznaczeniem. Model z silnikiem elektrycznym będzie posiadał te same właściwości jezdne co tradycyjny rower MTB, jednak dzięki wspomaganiu znacznie ułatwi nam jazdę, przede wszystkim podjeżdżanie.

Więcej o rowerach e-MTB można przeczytać na naszym blogu w artykule: Rower elektryczny - co to jest?

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości
Klaudyna

Nie wiesz jakie zapięcie do roweru wybrać? Przybliżamy rodzaje zabezpieczeń i ich poziom bezpieczeństwa

Czytaj więcej

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?
Klaudyna

Poznaj wskazówki, które pomogą Ci zachować akumulator roweru elektrycznego w dobrej kondycji.

Czytaj więcej

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?
Klaudyna

Szczegółowe zestawienie tego, jakich kosztów możesz się spodziewać po zakupie roweru elektrycznego.

Czytaj więcej

Bagażnik na rowery - wygodny sposób na podróżowanie z jednośladem

Bagażnik na rowery - wygodny sposób na podróżowanie z jednośladem
Klaudyna

Poznaj bagażniki samochodowe na rowery i dowiedz się, jaki będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej
Tagi: rower, rower górski, mtb, poradnik, góral, górski, rower mtb, atb, rower atb, Unibike, Specialized, Scott, Marin, Bergamont, Jaki rower MTB, Rodzaje rowerów górskich, Czym jest MTB

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...