Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?

Jaki rower na komunię? Fot. Woom

fot. Specialized

Osoby dojeżdżające do pracy komunikacją miejską często zastanawiają się jak mogłyby usprawnić swój sposób przemieszczania się. Często zastanawiają się nad rowerem, który byłby lekki i zwinny, doskonały do szybkiego przemierzenia trasy i ominięcia korków. Doskonałą propozycją w tym przypadku może być rower fitness, który swoimi właściwościami wyróżnia się na tle miejskich i crossowych propozycji, z których najczęściej do tej pory korzystaliśmy w aglomeracjach. Sprawdźmy więc, czym wyróżniają się rowery typu fitness, na jakich trasach się sprawdzą i u kogo.

Czym jest rower fitness?

Jednoślady o charakterze fitness nie są całkowitą nowością, jednak dopiero teraz przekonuje się do nich coraz więcej osób. Te modele w swojej konstrukcji bazują na innych typach rowerów.

Propozycje bazujące na modelach crossowych będą się od nich różnić zastosowaniem sztywnego widelca zamiast przedniego amortyzatora. Rower fitness oparty o konstrukcję gravelową nie ma charakterystycznego "baranka", a prostą kierownicę.

Rower fitness to model o geometrii albo osadzającej nas nieco niżej, w bardziej sportowej pozycji, albo z bardziej wyprostowanymi plecami i większą widocznością. Przede wszystkim takie modele charakteryzują się zastosowaniem sztywnego widelca, prostej kierownicy i maksymalnie lekkiej konstrukcji. To, jak model o tej nazwie będzie skonstruowany pod względem geometrii w dużej mierze zależy od producenta, gdyż linia rowerów fitness nie jest czymś standardowym wśród marek rowerowych.

Dla kogo przeznaczony jest rower fitness?

Model o tym charakterze sprawdzi się u osób o różnych potrzebach. Możemy wyszczególnić dwa rodzaje jazdy, do których najlepiej wybrać rower fitness.

Osoby dojeżdżające rowerem do pracy będą bardzo zadowolone z dwukołowca fitness. Taki model odznacza się lekkością i zwinnością, dzięki czemu codzienne dojazdy mogą być szybkie i przyjemne. Rower fitness stworzony jest tak, by z łatwością pokonywać ścieżki o różnych właściwościach, zarówno te utwardzone, jak i nie. Nie będzie więc problemem zrobienie sobie skrótu przez pobliski park czy las.

Kolejnymi osobami, jakie będą zadowolone z roweru fitness, będą oczywiście wszyscy, którzy chcą zadbać o swoją kondycję i zdrowie. Wiele osób pragnie sportowej jazdy, jednak nie przepada za idącym za rowerami szosowymi barankiem. U nich doskonale sprawdzą się modele fitness ze względu na swoje możliwości. Znajdując propozycję z szerokim zakresem biegów i pochyloną pozycją, możemy swobodnie rozwijać wysokie prędkości i czerpać maksimum z treningów na jednośladzie.

Wybór odpowiedniego roweru może nie być łatwym zadaniem, dlatego jasne określenie naszych celów jest zdecydowanie pomocne. Model o charakterze fitness to rower, który sprawdzi się u wielu osób, zarówno w codziennej jeździe na krótkich odcinkach, jak i podczas dłuższych treningów. Jego wszechstronność doskonale sprawdzi się na rozmaitych trasach.

fot. Specialized

fot. Marin

Wady i zalety roweru fitness

Cechy, które przez jednych będą uznane za wadę, dla innych mogą być zaletą, dlatego nie można łatwo uznać co jest złą lub dobrą cechą w rowerze o tym charakterze. Postaramy się jednak przybliżyć cechy, które mogą być wyraźnym wyznacznikiem, czy rower fitness jest właśnie dla Ciebie.

Brak amortyzacji - jedna z największych zalet rowerów fitness może być jednocześnie ich ogromną wadą. Nie każdy chce zmniejszać wagę jednośladu kosztem komfortu jazdy. Modele o wąskich oponach budowane na bazie szosowych ram będą słabymi kompanami do przemierzania nieutwardzonych tras, przez co nie sprawdzą się u osób poszukujących hybrydy.

Prosta kierownica - codzienne przejażdżki po mieście z pewnością będą wygodne przy prostej kierownicy, jednak nie możemy tego powiedzieć o długich wyprawach. Jeżeli zależy Ci na wielokilometrowych treningach, gięta kierownica będzie lepszym wyborem ze względu na możliwość zmiany pozycji i uzyskania większego komfortu.

Sportowa pozycja jazdy - choć ta, jak już wspominaliśmy, nie tyczy się wszystkich rowerów fitness, może być wadą dla niektórych kolarzy. Wybierając model warto więc zwrócić uwagę na to, czy jest on bazowany na szosie czy na crossie, by wiedzieć jak bardzo pochyleni będziemy jechać. Jeżeli chcemy jeździć na fitnessie wyłącznie po mieście, model oparty na crossowej geometrii będzie lepszym wyborem. Do treningów warto zdecydować się na propozycję opartą o bardziej pochyloną, szosową lub gravelową geometrię.

Najlepsze rowery fitness - nasze propozycje

Scott Metrix - propozycja o sportowym charakterze

Modele Metrix marki Scott charakteryzują się sportową pozycją na siodełku i komponentami gotowymi do przemierzania rozmaitych tras. Przykładowy model, Metrix 30 EQ został wyposażony w opony Schwalbe G-One Allround sprawdzające się na nieutwardzonych ścieżkach i żwirze. W tym modelu znajdziemy szosową grupę napędu, Shimano Claris, zapewniającą 16 biegów w konfiguracji 2x8. W pełni zintegrowane przewody ułatwiają pielęgnację jednośladu i zapewniają ich bezpieczeństwo w czasie poruszania się po żwirze.

Rowery fitness na co dzień - Specialized Sirrus, Marin DSX

Model fitness Specialized Sirrus to jedna z najbardziej popularnych propozycji w tym typie jednośladów. Te propozycje oparte są na lekkiej ramie z aluminium lub karbonu, wyposażone w szersze opony zapewniające komfort oraz napęd zależny od półki i rodzaju roweru. Modele Sirrus wyposażone są w napędy z kilkurzędową korbą, charakteryzujące się bardziej szosowymi właściwościami. Fitness Specialized Sirrus X to propozycja o jednorzędowej korbie, w której znajdziemy wyłącznie tylną przerzutkę, oferującą zależnie od modelu od 8 do 12 biegów. W wyższych modelach Sirrus spotkamy się także z amortyzacją Future Shock poprawiającą komfort jazdy po nierównościach.

Marin DSX to nieco bardziej wyróżniająca się konstrukcja. Jak sam producent mówi, jest to model gravelowy skierowany do kolarzy MTB. W DSX spotkamy się z szerokimi oponami 700c i możliwością założenia opon do 29x2.1". Możliwość montażu opuszczanej sztycy również sprawdzi się u osób, które większość czasu na rowerze spędzają na szybkim pokonywaniu nierówności. Spotkamy się tu także z napędem 1x dobrze znanym kolarzom górskim. Konstrukcja marki Marin jest jednak wciąż doskonała do codziennego przemieszczania się i świetnie sprawdzi się na rozmaitych terenach.

Wybór odpowiedniego roweru fitness nie musi być trudny. Jeżeli dobrze określimy nasze oczekiwania, jesteśmy w stanie łatwo znaleźć model, który je spełni. Taki jednoślad sprawdzi się podczas treningów, jak i codziennych dojazdów. Umożliwi montaż dodatkowych akcesoriów i bagażu gdy zechcemy wybrać się w dłuższą wyprawę. Rower fitness to więc znakomita, wszechstronna propozycja, która sprawdzi się u osób poszukujących wygody, lekkości i łatwości codziennej jazdy.

Rowery Kross 2024 - sprawdzamy nowości polskiego producenta

Rowery Kross 2024 - sprawdzamy nowości polskiego producenta
Klaudyna

Sprawdzamy co w sezonie 2024 zmieniło się w ofercie marki Kross i jakie rowery znajdziemy w tym roku w kolekcji producenta.

Czytaj więcej

Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?

Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?
Klaudyna

Poznaj bliżej rowery fitness i dowiedz się, czy konstrukcja o tym charakterze spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj więcej

Jaki rower na komunię?

Jaki rower na komunię?
Karolina Kupczak

Nasze propozycje rowerów, które idealnie sprawdzą się jako prezent komunijny.

Czytaj więcej

Bikepacking - jaki rower wybrać i w co się wyposażyć?

Bikepacking - jaki rower wybrać i w co się wyposażyć?
Klaudyna

Chcesz w tym sezonie zacząć swoją przygodę z bikepackingiem? Podpowiadamy, co może Ci się przydać.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...