Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem

Jaki rower na komunię? Fot. Woom

Fot. Hamax

Jazda rowerem z dzieckiem to niesamowita przygoda, jak i możliwość dzielenia się pasją ze swoją pociechą. Jednym ze sposobów na przewożenie malucha na jednośladzie jest fotelik rowerowy. Z tego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje fotelików dla dzieci oraz kiedy można je stosować.

Jakie zalety daje jazda z dzieckiem w foteliku?

Pozytywy tego rozwiązania są tak liczne, że moglibyśmy je wymieniać godzinami. Każdy z rodziców z pewnością znajdzie swoje własne, dodatkowe plusy tego rozwiązania.

Wybierając fotelik na rower i podróżując z dzieckiem wzmacniamy nasze rodzinne więzi. Każda wyprawa rowerem pozwala nam zabrać malucha ze sobą, dzięki czemu spędzamy razem więcej czasu. Takie wspólne wycieczki pozwalają także rozwinąć w dziecku miłość do aktywnego wypoczynku. Pociecha od najmłodszych lat widzi, że rodzic przemieszcza się na dwóch kółkach, dzięki czemu sama chce poruszać się w ten sposób.

Dziecko zabierane na wyprawy rowerowe ma szanse na szybsze poznawanie świata i większy kontakt z naturą. Maluch ma szansę zobaczyć malownicze miejsca i poznawać otoczenie.

Rodzice montujący fotelik na rower na swój jednoślad nie muszą rezygnować czy ograniczać swojej pasji do jazdy na dwóch kółkach. Mogą zabierać pociechę ze sobą i nie być zmuszonymi do wyboru innych form transportu.

W jakim wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?

Renomowani producenci tworzą modele, na których dzieci mogą jeździć już od około 9 miesiąca życia - wymogiem jest, by maluch był już w stanie samodzielnie siedzieć i utrzymywać głowę w górze. Fizjoterapeuci jednak polecają wstrzymać się do około 1 roku życia - momentu, w którym stawy dziecka rozwijają umiejętności amortyzacji. Jeżeli chcemy w foteliku przewozić dziecko przed pierwszym rokiem życia, powinniśmy skonsultować się z pediatrą.

Istnieją jednak foteliki rowerowe wyposażone w amortyzację, takie jak modele Hamax mocowane na ramie. Pręty, do których mocowany jest fotelik, mają za zadanie tłumić wstrząsy i nie przenosić wibracji na delikatne ciałko małego pasażera.

Producenci nie wyznaczają wieku, w jakim dziecko już nie może być wożone w foteliku, jednak wskazują nam wagę, do jakiej model może być używany. Foteliki rowerowe przednie najczęściej dedykowane są dla dzieci o wadze do 15 kg. Jest to nie tylko kwestia bezpieczeństwa malucha, ale także rodzica - większe dziecko może zasłonić widoczność czy blokować nam ruchy. Fotelik rowerowy na bagażnik czy ramę roweru będzie najczęściej miał nośność do 22 kg. Na rynku możemy znaleźć także propozycje skierowane do starszych dzieci, o wadze do 35 kg, jednak rzadko się z nimi spotkamy, gdyż w tym wieku dziecko najczęściej już jeździ na swoich własnych dwóch kółkach. Foteliki najczęściej stosujemy do około 5 roku życia malucha.

Fot. Thule

Fot. Hamax

Fotelik rowerowy czy może jednak przyczepka?

Ten wybór stawia przed sobą wielu rodziców. Decyzja zależna jest nie tylko od tego, jakie rozwiązanie jest dla nas wygodniejsze, ale także od długości naszych wypraw.

W foteliku rowerowym nie jest zalecane to, by dziecko w nim spało. Chociaż istnieją modele z odchyleniem, wciąż mówimy tu o kwestii zwiększonej wygody i ewentualnie krótkich drzemek, a nie pełnoprawnego snu. Jeżeli więc planujemy z maluchem wybierać się na długie wyprawy i podróże, to zdecydowanie powinniśmy postawić na przyczepkę. W niej dziecko jest znacznie bardziej bezpieczne, a także ma możliwość znacznie wygodniejszego snu. Fotelik rowerowy powinien być stosowany podczas codziennych przejażdżek po mieście i okolicach, które nie trwają tak długo, że w drodze powrotnej dziecko jest całą trasę nieprzytomne.

Wybór fotelika na rower - sposób montażu

Wśród fotelików rowerowych wyróżniamy 3 sposoby montażu - na przodzie roweru, na bagażniku oraz na ramie. Każdy z nich różni się właściwościami, które poniżej przybliżymy.

Przedni fotelik rowerowy można stosować znacznie krócej od pozostałych propozycji - do około 3 roku życia lub osiągnięcia przez dziecko wagi 15 kg. Nie jest to rozwiązanie, które możemy zastosować na każdym jednośladzie. Foteliki przednie dla dzieci są świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy mieć naszą pociechę na widoku przez cały czas jazdy.

Tylne foteliki rowerowe mogą być mocowane na ramie lub bagażniku. Te posiadają między sobą znaczące różnice.

Fotelik rowerowy na bagażnik jest klasycznym rozwiązaniem. Aby mieć możliwość by z niego skorzystać, musimy mieć jednoślad wyposażony w bagażnik o minimalnej nośności 25 kg. Foteliki są wpinane za pomocą specjalnych zaczepów, dzięki którym pewnie pozostają na swoim miejscu. Foteliki montowane na bagażnik najczęściej w żaden sposób nie są amortyzowane, przez co jazda jest dla dziecka mniej komfortowa.

Kolejnym typem jest fotelik rowerowy dla dziecka montowany na ramie. Jego mocowanie odbywa się za pomocą dwóch prętów i specjalnej blokady, którą zakładamy na część ramy znajdującą się pod siodłem. Mocowanie na prętach najczęściej działa także jako amortyzacja, dzięki czemu maluchowi jeździ się znacznie wygodniej. Taki fotelik na rower nie wymaga od nas posiadania bagażnika i może być zastosowany w wielu typach jednośladów - wystarczy, by rura pod siodełkiem była okrągła i posiadała średnicę podaną przez producenta. Jest to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie, które zarówno rodzicowi, jak i jego małemu towarzyszowi zapewnia komfort.

Fot. Hamax

Fot. Thule

Jaki fotelik rowerowy dla dziecka wybrać?

Wiesz już kiedy możesz zabierać dziecko na wspólne przejażdżki i jakie mocowanie Cię interesuje. Teraz zajmijmy się firmami, jakie produkują foteliki dla dzieci. Wśród licznych propozycji w tym artykule chcielibyśmy wyróżnić dwie firmy, które na zaufanie rodziców zasłużyły wieloletnią produkcją modeli niezawodnych i zapewniających komfort pociechom.

Foteliki rowerowe Thule to klasyczne propozycje. Producent znany szczególnie z bagażników na rowery, tworzy również mocne i wytrzymałe produkty ułatwiające rodzicom przemieszczanie się z pociechami. W jego ofercie znajdziemy modele takie jak Thule Yepp na przód i tył roweru. Są to propozycje o prostym, tradycyjnym wyglądzie i konstrukcji, wyróżniające się odpornością na niepogodę. Wiele z nich posiada pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz liczne regulacje zapewniające dzieciom wygodę.

Fotelik rowerowy Hamax to kolejna propozycja, na jaką warto zwrócić uwagę. W ofercie tego producenta znajdziemy głównie foteliki rowerowe montowane na ramie, zapewniające dzieciom komfort jazdy. Foteliki Hamax posiadają wymienne wyściółki, które najczęściej możemy bez problemu wyprać, pasy bezpieczeństwa niemożliwe do rozpięcia przez dziecko czy regulowane podnóżki. Wiele modeli, jak Caress czy Siesta posiada możliwość odchylenia do tyłu o 20 stopni, co daje dziecku optymalną pozycję spoczynkową. Foteliki Hamax wyróżniają się także wgłębieniem na kask, które pozwala dziecku jeździć bezpiecznie, jak i wygodnie - głowa nie jest wypychana do przodu.

Bezpieczny fotelik rowerowy to nie tylko odpowiednio wybrany model, ale także dodatki, jakie zapewnimy dziecku. Nie możemy zapominać o stosowaniu kasku oraz zapewnieniu maluchowi komfortu jazdy. Jazda z pociechą to niesamowita przygoda, dlatego warto wyposażyć się w fotelik na rower i wyruszyć w drogę!

Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem

Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem
Klaudyna

Podpowiadamy jak wybrać fotelik rowerowy i jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci, by komfortowo jeździć ze swoją pociechą.

Czytaj więcej

Podstawowy licznik rowerowy - u kogo się sprawdzi?

Podstawowy licznik rowerowy - u kogo się sprawdzi?
Klaudyna

Dla kogo będzie najlepszy podstawowy licznik rowerowy i jakie funkcje w nim znajdziemy - przeczytaj nasz wpis.

Czytaj więcej

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe
Klaudyna

Na co zwracamy uwagę dobierając nowe siodełko rowerowe? Sprawdzamy, jak poprawić sobie komfort jazdy z pomocą nowego siodełka.

Czytaj więcej

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości
Klaudyna

Nie wiesz jakie zapięcie do roweru wybrać? Przybliżamy rodzaje zabezpieczeń i ich poziom bezpieczeństwa

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...