Dobrze dobrane błotniki rowerowe - uchroń swoją odzież przed zabrudzeniem

Jaki rower na komunię? Fot. Woom

Fot. Topeak

Błotniki do rowerów są elementem pomijanym przez wielu kolarzy. Niektórzy z jednośladu korzystają wyłącznie przy korzystnej aurze, inni uważają tego typu akcesoria za zbędne obciążenie. Tak jednak być nie musi. Wybierając odpowiednie błotniki do roweru nie musimy dodawać wiele wagi naszym dwóm kółkom. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć nagłego załamania pogody, a w deszczu lepiej jest wrócić do domu bez pleców umazanych błotem. Sprawdźmy więc, jak dobrać błotniki na nasz jednoślad i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Materiał wykonania błotników

Nowoczesne błotniki rowerowe wykonywane są z rozmaitych materiałów, dzięki czemu każdy może dobrać produkt dopasowany do swoich oczekiwań. Coraz rzadziej stosuje się modele wykonane ze stali, które dodawały do naszych jednośladów najwięcej wagi, częściej spotkamy się z hybrydami łączącymi w sobie różne materiały.

Aluminiowe błotniki do roweru najczęściej znajdziemy w modelach turystycznych i miejskich. Takie modele o pełnej konstrukcji będą dobrze chronić przed zachlapaniem zarówno nas, jak i osoby jadące za nami.

Fot. SKS Germany

Fot. SKS Germany

Błotniki wykonane z mieszanych materiałów najczęściej stanowią połączenie tworzywa i aluminium. Często znajdziemy w nich wzmocnienia, które usztywniają konstrukcję i poprawiają jej trwałość. Z takimi błotnikami obecnie spotkamy się najczęściej.

Ostatnią propozycją, którą możemy spotkać w ofercie producentów akcesoriów, są błotniki w całości z tworzywa. Takie modele są najbardziej wszechstronne, posiadają bardzo uniwersalny sposób mocowania i są rozwiązaniem, które możemy łatwo montować, jak i odpinać od roweru.

Błotniki pełne czy niepełne?

Wybór pomiędzy tymi propozycjami najczęściej zależny jest od naszego jednośladu i dróg, po jakich się poruszamy. Jeżeli przemieszczamy się po utwardzanych trasach, na których mamy do czynienia z większą szansą zachlapania, powinniśmy zdecydować się na błotniki o pełnej konstrukcji. Gdy mamy rower MTB, gravel, czy cross, na którym jeździmy po nieutwardzonych ścieżkach, lepszym wyborem będą sportowe błotniki. Takie konstrukcje lepiej ochronią nas przed błotem, żwirem czy kamykami, które mogą być podbijane przez nasze koła.

Fot. Topeak

Fot. Topeak

Montaż błotników na rowerze

Bardzo często spotkamy się z propozycjami o uniwersalnym mocowaniu, które nie będą wymagały od nas wiele uwagi przy wyborze. Niektórzy producenci oferują także specjalnie dopasowane błotniki do ich poszczególnych modeli rowerów, na przykład Woom, Puky czy Scott. Nie zawsze jednak mamy taką opcję, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Wybierając komplet błotników rowerowych mocowanych na stałe przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rozstaw otworów montażowych na ramie i widelcu. Najpierw sprawdzamy rozstawienie otworów w naszym rowerze, później wybieramy kompatybilne z nim błotniki. Absolutnie nie powinniśmy nawiercać ramy w celu montażu błotników! Dopasowujemy mocowanie błotnika rowerowego do jednośladu, nie odwrotnie.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest wysokość, na jakiej będą zamocowane błotniki. Odpowiednia odległość błotnika od koła pozwala zapobiec uszkodzeniu zarówno tego elementu, jak i naszych opon, gdyż koło może się podbić po najechaniu na przeszkodę i uderzyć w zbyt nisko zawieszony błotnik.

Interesować nas będą także wymiary błotników. Dopasowujemy je nie tylko do rozmiaru koła, ale także pod względem długości i szerokości. Wybierając błotniki pełne, powinny one zakrywać dwa maksymalnie wysunięte punkty tylnego koła i obejmować wysokość od ustawionych poziomo pedałów do połowy przedniego koła. Pod względem szerokości, należy wybrać taki komplet błotników rowerowych, który będzie o 10 mm szerszy od naszych opon.

Jakie błotniki do roweru wybrać?

Wśród szerokiej oferty produktów mamy bardzo duży wybór modeli i często nie wiemy na czym skupić swoje poszukiwania. Chcielibyśmy więc przybliżyć tu kilka marek, których produkty mogą szczególnie przypaść do gustu kolarzom poszukującym ochrony odzieży przed zachlapaniem i zabrudzeniem.

Błotniki Ass Savers to nowoczesne, wszechstronne konstrukcje, które szczególnie sprawdzą się u posiadaczy rowerów MTB i gravel. Propozycje tej marki występują zarówno w stonowanych, jednobarwnych wersjach, jak i w opcjach z rozmaitymi, wyróżniającymi się wzorami. Z Ass Savers zdecydowanie stawiamy na oryginalność, ale także dobrą ochronę przed błotem i innymi drobiazgami podbijanymi przez koła. Błotniki tej marki dodatkowo wyróżniają się niską wagą, dzięki czemu nie są dodatkiem obciążającym jednoślad.

Fot. Ass Savers

Fot. Ass Savers

Marka SKS tworzy błotniki do rowerów o różnych kształtach i przeznaczeniu. Znajdziemy w ich ofercie sportowe propozycje, jak i pełni błotniki z chlapaczami. SKS Germany w swoich produktach stosuje wysokiej jakości materiały i liczne wzmocnienia, dzięki czemu jej błotniki wyróżniają się wytrzymałością i odpornością.

Jeżeli poszukujemy dopasowanych błotników i mamy rower Specialized lub Scott, znajdziemy do nich dedykowane modele. Błotniki do rowerów Scott znajdziemy także pod marką Syncros. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku rowerków dla dzieci - Woom i Puky oferuje błotniki dopasowane do swoich modeli.

Fot. Puky

Fot. Woom

Poszukując sportowych błotników MTB warto sprawdzić także ofertę marki Topeak. W niej znajdziemy mnóstwo uniwersalnych propozycji, które świetnie sprawdzą się w sportowej jeździe.

Nowoczesne błotniki rowerowe to rozmaite konstrukcje, często o oryginalnych kształtach i materiałach. Wybierając odpowiednie błotniki dodajemy sobie komfortu jazdy, nie obciążając przy tym jednośladu. Warto więc wyposażyć się w swój komplet, by jeździć wygodnie niezależnie od pogody.

Najciekawsze rowery elektryczne sezonu 2024

Najciekawsze rowery elektryczne sezonu 2024
Klaudyna

Ciekawe nowości z kategorii rowerów elektrycznych na sezon 2024 - sprawdźmy, co przygotowali producenci

Czytaj więcej

Wygodny i bezpieczny kask rowerowy dla dziecka

Wygodny i bezpieczny kask rowerowy dla dziecka
Klaudyna

Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pociechy wybierając kask rowerowy, który spełni oczekiwania malucha - podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej

Oświetlenie rowerowe Knog - ciekawe propozycje dla każdego

Oświetlenie rowerowe Knog - ciekawe propozycje dla każdego
Klaudyna

Szukasz oświetlenia do swojego jednośladu? Podpowiadamy dlaczego warto zwrócić uwagę na markę Knog.

Czytaj więcej

Dobrze dobrane błotniki rowerowe - uchroń swoją odzież przed zabrudzeniem

Dobrze dobrane błotniki rowerowe - uchroń swoją odzież przed zabrudzeniem
Klaudyna

Z błotnikami nie musisz uzależniać jazdy na rowerze od pogody - wybierz najlepiej dopasowane do swojego jednośladu

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...