Pompka do roweru - niezbędny dodatek. Jak ją wybrać?

Jaki rower na komunię? Fot. Woom

Fot. Topeak

Wybór akcesoriów rowerowych dla wielu osób wydaje się być kwestią wyłącznie indywidualnych preferencji i dopasowania dodatku do jednośladu. Nie jest tak jednak z każdym produktem, o czym możemy się przekonać na przykładzie pompek. Wiele rodzajów, różne zastosowania, kształty i materiały - jak więc wybrać idealną pompkę do roweru? W tym artykule rozjaśnimy temat rozmaitych pompek rowerowych i podpowiemy, które z nich będą najlepsze do jakich zastosowań.

Pompka rowerowa ręczna czy podłogowa?

Aktualnie na rynku tych akcesoriów możemy wyróżnić 3 konstrukcje: modele podłogowe, kompaktowe propozycje ręczne i miniaturowe pompki co2. Każda z nich ma swoje zalety i wady, a ich różne konstrukcje sprawdzą się w rozmaitych przypadkach. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla wielu kolarzy jest posiadanie dwóch pompek - jednej ręcznej i jednej stacjonarnej.

Niewielka pompka rowerowa o podręcznej konstrukcji to produkt, który zawsze warto mieć przypięty do swojego jednośladu. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności związanej z pieszym powrotem z trasy po złapaniu gumy. Świetnym rozwiązaniem są pompki mocowane pod koszykiem bidonu, nie zajmują wiele miejsca, a zawsze pozostają do naszej dyspozycji.

Fot. Topeak

Pompka podłogowa, nazywana także stacjonarną, to model szczególnie przydatny w naszym domu czy garażu. Taki produkt pozwoli nam znacznie szybciej i wygodniej napełnić opony powietrzem, zwłaszcza po przechowywaniu roweru zimą. Taką pompkę warto mieć w swoim wyposażeniu szczególnie gdy posiadamy więcej rowerów i nie chcemy być zależni od kompresorów na stacjach benzynowych, które często są zawodne i nie zawsze dostosowane do zaworów innych niż Auto.

Kolejnym typem, z jakim możemy się spotkać, jest mini pompka rowerowa w formie głowicy i naboju z gazem. Pompka CO2 jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym podczas zawodów, gdy chcemy ekspresowo napełnić oponę powietrzem. W tego typu modelach nie używamy siły naszych mięśni, a jedynie jednorazowych nabojów CO2. Musimy więc pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie obie te części i uważać, by nigdzie ich nie zgubić. Na co dzień nie jest to często wybierane rozwiązanie.

Fot. Topeak

Na jakie cechy pompki do roweru zwrócić uwagę?

Współczesne pompki rowerowe wyposażone są w liczne akcesoria i udogodnienia dla kolarzy zapewniające bardziej wydajne pompowanie czy większą wygodę tej czynności. Sprawdźmy więc, jakie są najważniejsze cechy pompek, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie.

Manometr

Pozwala dokładnie sprawdzić ciśnienie, do jakiego napompowane są nasze opony i ustalić z jakim ciśnieniem jeździ nam się najlepiej. Jest to miarodajne rozwiązanie i powinniśmy mieć manometr chociaż w naszej stacjonarnej pompce podłogowej. W podręcznym modelu nie jest to duża konieczność jeżeli używamy jej tylko do dopompowania opon w drodze.

Fot. Topeak

Kompatybilność z różnymi zaworami

Obecnie na rynku dętek możemy spotkać się z trzema rodzajami wentyli. Schrader (wentyle samochodowe, nazywane też Auto), Presta i Dunlop - dwa ostatnie pompowane są za pomocą tej samej końcówki. Rozwiązania w pompkach są do tego różne - czasami spotkamy się z dwoma otworami na wentyl obok siebie, czasami z obracaną częścią głowicy. Warto jednak mieć możliwość napompowania różnych opon za pomocą jednej pompki. W ten sposób unikniemy problemu na rodzinnej wycieczce, gdy w naszym rowerze znajdują się wentyle typu Presta, a na przykład w rowerku dziecka wentyle rowerowe Schrader.

Fot. Topeak

Rozkładana rączka

Szukając kompaktowej pompki do roweru nie zawsze musimy całkowicie poświęcać naszą wygodę pompowania kosztem konstrukcji. Wiele małych modeli, mieszczących się na ramie, posiada rozkładane rączki, które ułatwiają pompowanie. To rozwiązanie szczególnie docenią kolarze szosowi, których opony wymagają większego ciśnienia od innych rowerów.

Blokada końcówki na wentylu

Końcówka pompki może być nakręcana na wentyl lub blokowana za pomocą specjalnej dźwigni. Takie rozwiązanie ma za zadanie zapobiec wyłamaniu lub wykrzywieniu wentyla, które może skutkować nieprzyjemnościami.

Fot. Topeak

Wężyk

Spotkamy się z nim we właściwie wszystkich pompkach podłogowych, jednak nie jest on normą jeśli chodzi o pompki ręczne. Wężyk znacznie ułatwia pompowanie, pozwala na większą swobodę ruchu i lepiej zabezpiecza wentyl przed uszkodzeniem.

Materiał wykonania

W ofercie pompek znajdziemy modele wykonane z tworzyw sztucznych, jak i aluminiowe bądź stalowe. Jeżeli zależy nam na lepszej jakości pompowania lub nasze opony wymagają wysokiego ciśnienia, lepszym wyborem będzie pompka do roweru wykonana z metalu. Aluminiowe i stalowe pompki są znacznie bardziej wytrzymałe i wyglądają lepiej, zwłaszcza po dłuższym czasie, dlatego jest to opcja, która sprawdzi się u szerszego grona kolarzy.

Przypadki wymagające specjalnej pompki

Choć prawie każda pompka rowerowa ręczna i stacjonarna może być uznana za uniwersalną, istnieją przypadki, w których musimy przyłożyć więcej uwagi do wyboru tego akcesorium.

Opony w systemie tubeless - korzystając z tego rozwiązania potrzebujemy pompki wyposażonej w specjalny pojemnik na powietrze. Opony tubeless wymagają pompowania dużą porcją powietrza w jednym momencie, co pozwala im się ułożyć na obręczy, dlatego wymagane jest pompowanie kompresorem lub z pomocą specjalnej pompki.

Amortyzatory - pompki do amortyzatorów wyposażone są w manometr i specjalną konstrukcję pozwalającą napompować amortyzator. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zaleceń producenta co do ciśnienia, by nie uszkodzić tak ważnej części naszego dwukołowca. Pompki do amortyzatorów są zawsze specjalnie oznaczane, więc nie będziemy mieć problemów z ich znalezieniem.

Fot. Topeak

Fot. Topeak

Rowery szosowe - ich dętki pompujemy do znacznie wyższego ciśnienia niż w rowerach MTB czy rekreacyjnych. Dlatego musimy zwrócić uwagę do ilu barów napompujemy koło danym modelem. Zawsze warto dać pompce dodatkowy zapas jednego-dwóch barów, gdyż pompowanie na koniec staje się ciężkie i może być niemożliwe uzyskanie wyniku, jakiego oczekujemy. Warto zwracać uwagę na modele z oznaczeniem HP (High Pressure).

Na początek swojej przygody z rowerem warto, by w naszym wyposażeniu znalazła się chociaż jedna pompka rowerowa, którą zawsze będziemy mieć przy sobie. Z czasem z pewnością doposażymy się w pompkę stacjonarną, która znacznie ułatwi nam powrót na rower po zimie czy dłuższej przerwie. Przynajmniej jedna z naszych pompek powinna być wyposażona w manometr, dzięki któremu poznamy odpowiednie dla nas ciśnienie opon. Pompka CO2 przyda się na zawodach, czy wycieczkach, na których wiemy, że tradycyjne pompowanie może być utrudnione. Dostosowując pompkę do swoich potrzeb znacznie ułatwiamy sobie proces napełniania opon powietrzem, dzięki czemu ten obowiązek nie będzie dla nas przykry i niekomfortowy.

Oświetlenie rowerowe Knog - ciekawe propozycje dla każdego

Oświetlenie rowerowe Knog - ciekawe propozycje dla każdego
Klaudyna

Szukasz oświetlenia do swojego jednośladu? Podpowiadamy dlaczego warto zwrócić uwagę na markę Knog.

Czytaj więcej

Dobrze dobrane błotniki rowerowe - uchroń swoją odzież przed zabrudzeniem

Dobrze dobrane błotniki rowerowe - uchroń swoją odzież przed zabrudzeniem
Klaudyna

Z błotnikami nie musisz uzależniać jazdy na rowerze od pogody - wybierz najlepiej dopasowane do swojego jednośladu

Czytaj więcej

Pompka do roweru - niezbędny dodatek. Jak ją wybrać?

Pompka do roweru - niezbędny dodatek. Jak ją wybrać?
Klaudyna

Napompuj swoje koła wygodnie i wydajnie wybierając odpowiednią dla siebie pompkę do roweru.

Czytaj więcej

Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem

Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem
Klaudyna

Podpowiadamy jak wybrać fotelik rowerowy i jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci, by komfortowo jeździć ze swoją pociechą.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...