Niezbędnik podróżnika – akcesoria rowerowe przydatne w czasie długich wypraw

Dodatki niezbędne podczas długich podróży rowerem

Fot. Ortlieb

Planujesz w zbliżającym się sezonie przemierzyć wiele kilometrów na rowerze? Chcesz pojechać do innego miasta, poznać nowe miejsca i ścieżki, a auto zostawić w tym czasie przed domem?

Jakiś czas temu przedstawiliśmy Wam temat bikepackingu, czyli nieco krótszych wypraw na dwóch kółkach, dzisiaj skupimy się na podróżowaniu na rowerze w perspektywie wielodniowych wyjazdów. Jakie akcesoria i dodatki mogą sprawdzić się w czasie takiej jazdy? Co warto wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu roweru? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Jak dobrać rower do długiego podróżowania?

Wybierając się na dalekie wyprawy na dwóch kółkach mamy szeroki wybór pod względem charakteru jednośladu, na jaki się zdecydujemy. Wiele osób preferuje modele trekkingowe, zapewniające bardziej wyprostowaną, komfortową pozycję. Inni jednak wciąż stawiają na rowery gravelowe, umożliwiające lżejszą jazdę i poruszanie się po rozmaitych nawierzchniach.

Fot. Ortlieb

Wiele zależy od naszych preferencji i tego, czy drogi, po jakich będziemy jeździć będą w większości dobrze przygotowane i utwardzone. Gdy musimy zabrać ze sobą większą ilość bagażu zdecydowanie warto postawić na model, który posiada tylny bagażnik lub możliwość jego zamocowania. To znacznie ułatwi nam pakowanie i doda sporo pojemności bagażowej do roweru.

Większość osób w takim przypadku postawi na rower trekkingowy, który od dnia zakupu wyposażony jest w bagażnik i inne praktyczne dodatki. Inni doposażą swój model crossowy czy postawią na kompaktowe pakowanie na gravelu, stawiając na inne rozwiązania niż sakwy. Rower fitness, zwłaszcza w wersji EQ, czyli wyposażonej, także może okazać się dobrą propozycją. Na trasie możemy spotkać także ludzi wyruszających w podróż na modelach szosowych i MTB, te jednak są najmniej uniwersalnymi propozycjami. Posłużą one lepiej osobom, które dobrze znają pokonywane tereny i wiedzą, że będzie im wygodniej na takim rowerze.

Czego potrzebujemy na trasie?

W czasie kilkudniowych wypraw przydać może nam się tak wiele rzeczy, że czasami będziemy musieli stawiać na kompromisy, rezygnując z czegoś, kosztem ważniejszego dodatku.

Oświetlenie, które poradzi sobie w każdych warunkach

To oczywiście podstawa każdej podróży. Nasz rower powinien być wyposażony w dobre oświetlenie, które będzie ostrzegało kierowców o naszej obecności zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto postawić na mocną lampkę przednią – przewidywany czas dojazdu do celu może w każdej chwili się zmienić, czasem wystarczy drobna awaria byśmy byli zmuszeni do jazdy po zmroku.

Bagażnik, błotniki i pompka

Błotniki i bagażnik to właściwie podstawowe wyposażenie roweru wyprawowego. Błotniki uchronią nas przed dodatkowym zachlapaniem, gdy nadejdzie nagłe załamanie pogody, a bagażnik pozwoli zabrać ze sobą pojemne sakwy. Dodatkowo, bagażnik może być wyposażony w uchwyt na pompkę, co znacznie ułatwi nam transport tego bezcennego na trasie dodatku. Pompkę możemy mieć podpiętą także w miejscu koszyka na bidon – niezależnie od umiejscowienia, zawsze warto mieć ją ze sobą.

Zapasowe elementy do roweru

Gdy wspominamy o pompce, nie możemy także zapominać o zapasowych dętkach i łyżkach do opon. Warto posiadać jedną torbę przeznaczoną wyłącznie na akcesoria do napraw jednośladu. Nigdy nie wiemy jaka awaria przydarzy nam się na trasie, a zdecydowanie nikt z nas nie chciałby prowadzić roweru na odludnej drodze, na której przejeżdżający samochód jest rzadkością, nie wspominając o obecności stacji benzynowych. Poza dętkami i łyżkami (ewentualnie płynem do opon tubeless) warto mieć ze sobą łatki do opon lub zapasową oponę. Multitool i inne drobne narzędzia również będą mile widziane w takim bagażu. Jeżeli planujemy przemierzyć wiele kilometrów i mocno eksploatować rower, w naszym wyposażeniu powinien znaleźć się także smar do łańcucha. Trudne warunki pogodowe mogą spowodować znacznie szybsze starcie smaru, a nie chcemy wykończyć napędu jedną podróżą.

Fot. Ortlieb

Łatwo dostępna nawigacja

Wybierając się w miejsca, po których dotąd nie jeździliśmy, powinniśmy rozważyć korzystanie z nawigacji lub mapy. Istnieje wiele sposobów na łatwą dostępność wskazówek dojazdu przed oczami. Możemy postawić na komputer rowerowy z nawigacją, jak na przykład Wahoo ELEMNT ACE, zamontować go na kierownicy i nie tylko obserwować drogę, ale także własne wyniki. Innym sposobem jest przymocowanie telefonu do roweru. Z pomocą licznych dostępnych obecnie opcji możemy postawić na mocowanie na kierownicy, korku sterów, czy klasyczną torbę z okienkiem mocowaną na górnej rurze ramy. Ta ostatnia przyda się także w przypadku osób preferujących klasyczne, niezależne od dostępności sieci, rozwiązanie, czyli mapy papierowe. Nawigując się telefonem możemy skorzystać z mocnego mocowania na przykład od Peak Design czy Fidlock – dobierając kompatybilne etui do telefonu lub uniwersalny adapter do przyklejenia na obudowie.

Fot. Topeak

Jeżeli planujemy korzystać z nawigacji w telefonie, nie zapominajmy o możliwości pobierania map w miejscach z dobrą dostępnością sieci. Już planując podróż w domu możemy pobrać mapę, by później móc korzystać z niej offline. Wycieczki rowerowe często wiążą się z jazdą między zalesionymi terenami, daleko od anten. To może spowodować brak zasięgu, więc także brak dostępu do nawigacji w miejscach, w których często jest ona kluczowa.

Torby, torebki i sakwy

Produkty z grupy tych „oczywistych”, jednak każdemu zdarza się o największych oczywistościach zapominać. Niektórzy preferują sakwy, inni zabudowują bagażem całą przestrzeń między górną i dolną rurą ramy. Torba podsiodłowa na narzędzia, torba na ramie na przekąski i telefon… Opcje są niezliczone. Osoby, które w czasie podróży planują noce pod chmurką docenią mocowania śpiwora i namiotu na kierownicy. Drobne dodatki, takie jak paski Restrap Fast Straps pozwolą na szybkie przymocowanie niestandardowych rzeczy w dowolnym miejscu, a zmieszczą się bez problemu w kieszeni.

Nawodnienie i przekąski

W końcu i nasze ciało musi mieć siły, by przewozić bagaż. Nie możemy więc zapominać o tym, by zawsze pod ręką mieć wodę – jeśli całą naszą ramę zajmują torby, dobrym rozwiązaniem może okazać się plecak z bukłakiem lub nerka z bidonem. Słodkie batoniki pod ręką są zawsze mile widziane by zapewnić sobie szybkie uzupełnienie energii. Postoje jednak są niezbędne, by zjeść porządny posiłek z dużą ilością białka, który da nam faktyczną, długotrwałą energię.

Fot. Topeak

Alternatywne metody wykorzystania Restrap Fast Straps - choć ich nie polecamy, mogą ułatwić przewóz przekąsek ;)

Fot. Restrap

Zapasowa bateria, ładowarka do roweru elektrycznego

Jeżeli podróż planujemy odbyć za pomocą roweru elektrycznego, powinniśmy przygotować się na konieczność regularnego ładowania akumulatora. Gdy nasz e-bike nie posiada pojemnej baterii musimy mieć w pogotowiu dodatkową sztukę na zmianę w trakcie jazdy. Jazda ciężkim modelem elektrycznym bez dodatkowego wsparcia znacznie bardziej obciąży nasz organizm, więc lepiej nie ryzykować. Zasięg roweru elektrycznego jest zależny od panujących warunków, jak i obciążenia, na co należy się przygotować wybierając w taką podróż.

Bezpieczeństwo kolarza i roweru

Kask i komfortowa odzież to podstawy bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia w czasie wielogodzinnej jazdy. W łatwo dostępnym miejscu powinniśmy posiadać podstawową apteczkę, z bezpiecznymi dla nas lekami, środkami antybakteryjnymi oraz opatrunkami.

Nasz jednoślad także powinien być bezpieczny w czasie naszych wyjazdów. Nie wiemy czego się spodziewać w obcych miejscach, warto więc postawić na dobre zabezpieczenie roweru, które ochroni nasz pojazd w czasie nocnych postojów. Bardzo ciekawą opcją są alarmy rowerowe. Zapięcia Abus, takie jak model Bordo Big Alarm, wyposażone są w alarm o natężeniu 100 dB, co z pewnością nas ostrzeże gdy ktoś zacznie ruszać nasz rower. Dla posiadaczy iPhonów opcją jest nieco cichszy (80 dB) Knog Scout, który dodatkowo wyposażony jest w połączenie z aplikacją Apple Find My. Posiadacze rowerów elektrycznych mogą wyposażyć się w system GPS Powunity Bike Trax.

Takie środki ostrożności na co dzień mogą wydawać się przesadzone, jednak w czasie podróżowania rowerem sytuacja mocno się zmienia. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której znajdujemy się daleko od domu, całkowicie pozbawieni środka transportu. Musimy więc zainwestować w dobre zabezpieczenie, by móc bez obaw cieszyć się zarówno trasą, jak i każdym postojem.

Fot. Ortlieb

Przygotowanie do podróżowania rowerem

Wielodniowe wyprawy wymagają od nas nie tylko przygotowania roweru, ale także i naszego organizmu. Gdy nie jeździmy w sezonie zimowym dobrze wiemy, że nasze ciało nie jest gotowe do nagłego skoku aktywności i przemierzania wielu kilometrów jednego dnia.

Osoby, które na rowerze poruszają się wyłącznie w cieplejszych porach roku powinny wiosną wyciągnąć rower i stopniowo zwiększać aktywność. Jednoślad w pierwszej kolejności należy oczywiście sprawdzić i wykonać wszystkie czynności konserwacyjne i niezbędne wymiany. Jeździmy tyle, na ile pozwala nam organizm – jeśli zimą korzystamy z innych form wysiłku, nasze możliwości rowerowe również będą większe już od początku sezonu. Z czasem zaczynamy wyruszać na dłuższe wyprawy, do momentu aż będziemy wiedzieć, że kondycyjnie i fizycznie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na planowaną podróż. Takie przygotowanie jest bardzo ważne i nie należy go pomijać jeśli chcemy mieć pewność, że nasza wycieczka będzie udana.

Fot. Ortlieb

Wyprawy rowerowe mogą być źródłem satysfakcji i przynosić nam mnóstwo radości. Gdy odpowiednio się do nich przygotujemy oraz wyeliminujemy potencjalne źródła frustracji, możemy zwiedzić liczne miejsca z pomocą dwóch kółek. Życzymy udanych podróży i pięknych widoków!

Jaki rower na komunię?

Jaki rower na komunię?
Karolina Kupczak

Nasze propozycje rowerów, które idealnie sprawdzą się jako prezent komunijny.

Czytaj więcej

Woom Go - poznaj najnowsze rowerki dla dzieci

Woom Go - poznaj najnowsze rowerki dla dzieci
Klaudyna

Najnowsza seria dziecięcych rowerów woom GO jeszcze bardziej zachęca pociechy do jazdy - poznaj ofertę i właściwości nowych propozycji.

Czytaj więcej

Rower crossowy - dla kogo, na jakie trasy?

Rower crossowy - dla kogo, na jakie trasy?
Klaudyna

Zastanawiasz się nad zakupem roweru crossowego? W tym artykule przybliżamy jego cechy - sprawdź czy to model dla ciebie!

Czytaj więcej

Rowery KTM 2025 – nowości i sprawdzone konstrukcje

Rowery KTM 2025 – nowości i sprawdzone konstrukcje
Klaudyna

Sprawdź, co w sezonie 2025 przygotowała dla nas marka KTM - przedstawiamy nowości w ofercie producenta.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...