Bikepacking - jaki rower wybrać i w co się wyposażyć?

Jaki rower na komunię? Fot. Woom

Fot. Restrap

Bikepacking z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Wiele osób zamiast klasycznych wypraw trekkingowych zaczyna decydować się na podróże "na lekko" z minimalną ilością bagażu. Takie wycieczki mogą być świetnym przełamaniem rutyny i odświeżeniem w dotychczasowych planach urlopowych. Mniejsza ilość bagażu może się sprawdzić także podczas weekendowych wyjazdów, gdy chcemy w wolnym czasie zwiedzić bliskie nam miejscowości. Sprawdźmy więc, w co warto się wyposażyć, by bikepacking był dla nas maksymalnie satysfakcjonujący.

Lekki, zwinny rower to podstawa

Obecnie najczęściej wybieranymi rowerami na podróże bikepackingowe są modele o charakterze gravelowym. Ten typ jednośladu zapewnia bardzo dobre połączenie wygody i wydajności, jednocześnie często charakteryzując się wagą znacznie niższą od modeli trekkingowych. Rower gravelowy posiada sztywny widelec, duży prześwit umożliwiający dopasowanie opon do własnych preferencji, a także giętą kierownicę. To, co jednak szczególnie wyróżnia żwirówki, to często stosowane przez producentów liczne miejsca do mocowania toreb i dodatkowego bagażu.

Ciekawą propozycją może być także rower e-MTB. Taki model nie będzie się wyróżniał lekkością ze względu na zastosowanie napędu elektrycznego, jednak jest to często najlepsza opcja dla osób, które chcą odkrywać górskie tereny. Spora ilość elektrycznych rowerów górskich jest obecnie wyposażana przez producenta w bagażnik, który może pomóc nam przewieźć dodatkowy bagaż. Wsparcie silnika zniweluje dodatkowe kilogramy roweru i bagażu, a my będziemy mieć możliwość poruszania się po znacznie trudniejszych technicznie ścieżkach.

Warto jednak pamiętać, że najlepszy rower do bikepackingu to taki, który już posiadasz. Znasz swój jednoślad, wiesz że możesz na nim polegać. Nie musisz wyposażać się w specjalny pojazd by zawiesić na nim parę toreb i wybrać się w drogę.

Fot. Scott

Torby i sakwy - przewóz bagażu

To, czego nie może nam zabraknąć podczas bikepackingu, to przede wszystkim liczne torby rowerowe. Obecnie możemy wybierać wśród szerokiej gamy modeli mocowanych w rozmaitych częściach jednośladu, dzięki czemu dobrze rozłożymy masę bagażu nie ujmując rowerowi jego właściwości.

Bikepacking kojarzony jest najczęściej z trzema rodzajami toreb - podsiodłowymi, na kierownicę i na widelec. Takie propozycje pozwalają utrzymać dobry balans jednośladu i spakować sporo produktów, w tym często bardziej gabarytowych. Oprócz nich spotkamy się także z rozmaitymi torbami na i pod ramę. Mniejsze torebki umieszczone w zasięgu dłoni z pewnością staną się pomocne gdy zajdzie potrzeba sięgnięcia po przekąskę czy wykonania szybkiej naprawy na drodze.

Torby podsiodłowe występują w rozmaitych rozmiarach, od kompaktowych, po modele które znacznie wystają do tyłu. Duży rozmiar pozwoli nam spakować więcej i uniknąć stosowania sakw na bagażnik. Wybierając dużą torbę podsiodłową możemy także zmniejszyć bagaż umieszczony na ramie, co pozwoli nam na zastosowanie mniejszej torebki na ramę na przekąski, narzędzia, czy telefon.

Torba rowerowa na kierownicę jest świetnym rozwiązaniem na rzeczy gabarytowe, takie jak śpiwór czy namiot. Szeroki kształt torby pozwoli nam wygodnie spakować rzeczy o większych wymiarach. Takie torby często posiadają także dodatkowe sznurki do przymocowania na zewnątrz dodatkowego bagażu.

Torby i sakwy umieszczane na widelcu są także niesamowicie praktyczne. Ich umieszczenie osadza niżej środek ciężkości roweru, co pozwala zachować jego sterowność. Na widelcu możemy umieścić także bidon jeżeli nie mamy na niego miejsca na ramie.

Warto także pamiętać o solidnym plecaku rowerowym. Jeżeli nie przeszkadza nam jeżdżenie z bagażem na plecach, to z pewnością uda nam się sporo zapakować do tego produktu. Możemy wybrać mniejszy plecak z bukłakiem, w którym umieścimy wszystkie przekąski i narzędzia, albo zdecydować się na bardziej pojemny model wyłącznie na potrzebny nam bagaż.

Fot. Specialized

Fot. Restrap

O czym jeszcze pamiętać?

Poza standardowym bagażem, takim jak odzież, powerbank czy inne produkty, które zawsze zabieramy w podróż, warto pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach. Bikepacking wiąże się ze spędzaniem godzin na rowerze, dlatego nie możemy zapominać o jego konserwacji. Z pewnością przyda nam się zestaw narzędzi i dętka na zmianę lub łatki do dętek.

By zapewnić sobie dobrą formę warto wyposażyć się w porządny bidon oraz różne przekąski na drogę. Jeżeli nie mamy w drodze możliwości napełnienia bidonu wodą pitną, powinniśmy mieć przy sobie butelkę z filtrem.

Wiele osób klasyczny namiot woli zamienić na hamak. Zajmie on mniej miejsca w naszym bagażu, a pozwoli spać w praktycznie dowolnym miejscu, gdzie uda nam się znaleźć dwa drzewa w odpowiedniej odległości od siebie.

W bagażu bikepackera nie może zabraknąć także apteczki. Poza jej standardowym wyposażeniem warto dołożyć do niej produkty na otarcia - ich zastosowanie może być dla nas zbawienne w czasie wyprawy.

Fot. Kross

Bikepacking to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Posiadając rower gravelowy czy przymierzając się do jego zakupu, warto wyposażyć się w torby rowerowe, które umożliwią nam wycieczki za miasto. Do bikepackingu nadaje się jednak każdy rower, dlatego nie musisz się ograniczać do modeli o tym charakterze. Wystarczy, że spakujesz się "na lekko" i wyruszysz - nie ma nic prostszego niż cieszenie się jazdą i odkrywanie nowych terenów w wolnych chwilach!

Oferta Specialized dla posiadaczy rowerów MTB full od 2024 roku

Oferta Specialized dla posiadaczy rowerów MTB full od 2024 roku
Klaudyna

Przedstawiamy nowy program wymiany łożysk zawieszenia w rowerach Specialized - sprawdź, czy Twój rower jest zgodny.

Czytaj więcej

Woom Explore - nowość w ofercie lekkich rowerów dla dzieci i młodzieży

Woom Explore - nowość w ofercie lekkich rowerów dla dzieci i młodzieży
Klaudyna

Przedstawiamy nowość w ofercie Woom - model Explore. Poznaj bliżej zmiany jakie wnosi nowa generacja rowerków.

Czytaj więcej

Rower trekkingowy - pojazd na podróże i do miasta - sprawdzamy propozycje sezonu 2024

Rower trekkingowy - pojazd na podróże i do miasta - sprawdzamy propozycje sezonu 2024
Klaudyna

Sprawdzamy jakie rowery trekkingowe znajdziemy w ofercie na sezon 2024 i dlaczego warto je wybrać jako wszechstronny pojazd do miasta i poza nie.

Czytaj więcej

Wybierz najlepszy rower młodzieżowy dla swojego nastolatka

Wybierz najlepszy rower młodzieżowy dla swojego nastolatka
Klaudyna

Wybieramy rowery młodzieżowe - sprawdź które firmy warto poznać bliżej szukając roweru do miasta, jak i sportowej propozycji dla pociechy.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...