Podstawowy licznik rowerowy - u kogo się sprawdzi?

Licznik rowerowy Kross

Aktualnie na rynku akcesoriów rowerowych znajdziemy mnóstwo rozmaitych propozycji liczników rowerowych. Modele o rozmaitych parametrach i funkcjach mogą być szczególnie przydatne wielu kolarzom, jednak początkujący często wolą proste, podstawowe rozwiązania. Sprawdźmy więc, jakie funkcje posiada i u kogo się sprawdzi podstawowy licznik rowerowy.

Funkcje liczników rowerowych

W podstawowych propozycjach nie może zabraknąć takich funkcji, jak wskaźnik aktualnej prędkości, średnia prędkość, dystans aktualnej wycieczki i całkowity, a także czas jazdy. Bardziej rozbudowane liczniki rowerowe mogą pokazywać nam kadencję, wysokość, temperaturę czy strefy tętna. Wiele liczników posiada możliwość połączenia z aplikacją w telefonie i dodatkowymi czujnikami, co pozwala na zbieranie dokładniejszych danych i zapisywanie pokonanych tras. Istnieją także specjalne komputery rowerowe wyposażone w GPS, dzięki którym możemy od razu w liczniku zapisywać trasę, jak i mieć nawigację dostępną pod ręką.

Dla kogo podstawowy licznik rowerowy?

Model pokazujący nam wyłącznie najbardziej podstawowe funkcje nie sprawdzi się u każdego. Zaawansowani kolarze najczęściej preferują dokładne sprawdzanie swoich osiągów i lubią mieć dostęp do jak największej liczby danych. Podstawowy licznik rowerowy sprawdzi się jednak u wielu kolarzy. Będą  to zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z tym sportem, jak i takie, które jeżdżą często, ale typowo rekreacyjnie. Jeżeli chcemy znać podstawowe parametry naszej jazdy, ale rower wykorzystujemy głównie do dojazdów do pracy, czy wycieczek ze znajomymi za miasto, to prosty licznik rowerowy będzie dla nas dobrym wyborem.

Licznik rowerowy z przewodem czy bez?

Wybierając podstawowy licznik rowerowy możemy zastanawiać się nad tym, czy wybrać opcję z przewodem czy bezprzewodową. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja jest indywidualna, warto jednak je znać, by móc łatwo samodzielnie podjąć decyzję.

Liczniki przewodowe znane są z tego, że transmisja danych jest pewna i nieprzerwana. Licznik nie ma problemu z przerwaniami czy zakłóceniami. Jest to dodatkowo tańsza opcja. Wielu osobom może jednak przeszkadzać estetyka przewodowych liczników. Linkę pomiędzy licznikiem a czujnikiem musimy przeprowadzić od kierownicy po widelcu roweru. Będzie ona więc bardzo widoczna gdy mamy na przykład jasny widelec.

Liczniki bezprzewodowe są znacznie bardziej estetyczne i łatwiejsze w montażu. Wystarczy czujnik przypiąć w odpowiednim miejscu, a nasz licznik będzie się z nim samodzielnie łączył. To rozwiązanie bywa jednak zawodne, zwłaszcza gdy mowa o budżetowych propozycjach. Licznik bezprzewodowy może być znacznie bardziej narażony na zakłócenia, co sprawi, że nie otrzymamy tak pewnych danych, jak z modelu bezprzewodowego.

Inne cechy liczników rowerowych

Poza funkcjami, jakie oferuje nam licznik, warto zwrócić uwagę na kilka innych jego cech przed zakupem. To, co powinno nas szczególnie interesować to wyświetlacz. Model powinien być odpowiednio dla nas czytelny. Jeżeli jeździmy często po zmierzchu, warto zainteresować się licznikiem z podświetlanym wyświetlaczem. Bez niego trudno będzie nam obserwować parametry jazdy w ciemnym otoczeniu. Zainteresować może nas także zastosowana bateria. Podstawowe liczniki rowerowe zazwyczaj pracują na bateriach guzikowych, które przy kilku najprostszych parametrach mogą pracować przez cały sezon.

Wybierając licznik rowerowy warto zainteresować się takimi modelami, jakie spełniają nasze oczekiwania i pozwalają nam obserwować takie dane, jakie chcemy. Podstawowy licznik rowerowy to z pewnością dobre rozwiązanie, gdy interesuje nas tylko kilka parametrów i nie chcemy, by zginęły w gąszczu niepotrzebnych nam opcji.

Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?

Rower fitness - na jakie drogi, dla kogo?
Klaudyna

Poznaj bliżej rowery fitness i dowiedz się, czy konstrukcja o tym charakterze spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj więcej

Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem

Fotelik rowerowy dla wygodnej jazdy z dzieckiem
Klaudyna

Podpowiadamy jak wybrać fotelik rowerowy i jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci, by komfortowo jeździć ze swoją pociechą.

Czytaj więcej

Bikepacking - jaki rower wybrać i w co się wyposażyć?

Bikepacking - jaki rower wybrać i w co się wyposażyć?
Klaudyna

Chcesz w tym sezonie zacząć swoją przygodę z bikepackingiem? Podpowiadamy, co może Ci się przydać.

Czytaj więcej

Podstawowy licznik rowerowy - u kogo się sprawdzi?

Podstawowy licznik rowerowy - u kogo się sprawdzi?
Klaudyna

Dla kogo będzie najlepszy podstawowy licznik rowerowy i jakie funkcje w nim znajdziemy - przeczytaj nasz wpis.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...