Idealnie dopasowane siodełko rowerowe

Jaki rower na komunię? Fot. Woom

Siodełko rowerowe to jeden z najważniejszych elementów naszego jednośladu. Ten punkt styku bierze na siebie największą część masy naszego ciała. Odpowiednio dobrane siodełko wpływa na bardzo wiele czynników naszej jazdy – nie tylko na to, jak nam się siedzi, ale także pedałuje czy wychyla do przodu. Jest to więc kluczowy czynnik jeżeli zależy nam na najlepszych wrażeniach z jazdy. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi doboru siodełka.

Dopasowanie szerokości do rozstawu guzów kulszowych

Jest to pierwszy czynnik, który bierzemy pod uwagę dopasowując siodełko do swoich potrzeb. Mierzymy rozstaw guzów kulszowych, na przykład siadając na miękkiej powierzchni i mierząc odległość między najgłębiej odbitymi punktami. Wizyta u bikefittera będzie jednak znacznie bardziej wymierna i pozwoli nam mieć pewność, że wszystko zostało poprawnie zmierzone.

Po zmierzeniu rozstawu guzów kulszowych bierzemy pod uwagę kolejne cechy naszego ciała, jak i to w jakiej pozycji planujemy jeździć.

Co jeszcze ma wpływ na wybór szerokości i kształtu siodełka?

Pozycja, w jakiej jeździmy

Przy pozycji aerodynamicznej wybiera się węższe siodełka niż w przypadku jazdy w pozycji wyższej, bardziej komfortowej. Przy drugiej opcji najczęściej kierujemy się tabelami podanymi przez producentów siodełek.

Budowa ciała

Osoby o wyższej masie ciała oraz takie o mocnej muskulaturze mięśni pośladkowych powinny wybierać nieco szersze siodełka od dedykowanych przez producenta.

Jeżeli mamy szerokie uda przy pachwinach, powinniśmy zwracać uwagę na siodełka rowerowe, które mają bardziej wykrojoną budowę. To zapobiegnie ocieraniem ud o siodełko.

Możliwości naszego kręgosłupa

To, jak bardzo jesteśmy w stanie się skłonić w stawie biodrowym bez włączania tylnej grupy mięśniowej również ma znaczenie przy wyborze siodełka rowerowego. Te mogą mieć płaski kształt lub „spojler” z tyłu. Jeżeli bez problemu sięgamy podłoża możemy wybrać płaskie siodełko. Im dalej nasze ręce znajdują się od stóp, tym siodełko powinno być bardziej uniesione w swojej tylnej części.

Materiały siodełka rowerowego

To, z czego zostało złożone dane siodełko, determinuje wagę, jak i właściwości modelu. Wbrew pozorom, twardsze siodełka nie są niczym złym – na nich nasza waga rozkładana jest równomiernie, podczas gdy miękkie wspierają nas bardziej punktowo.

W siodełkach najczęściej możemy spotkać się z piankami z materiału EVA lub poliuretanu. Często stosuje się także elaston, którego właściwości pozwalają na dopasowanie do guzów kulszowych.

Pręty siodełka mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i od nich zależy nie tylko waga konstrukcji, ale i amortyzacja.

Nie zapominajmy także o anatomicznych wycięciach w siodełkach. Mają one za zadanie odciążenie naczyń krwionośnych i nerwów, ale także lepsze chłodzenie miejsc intymnych. U mężczyzn ma to ogromne znaczenie, pozwala zachować prawidłową temperaturę jąder.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowego siodełka rowerowego, to zdecydowanie warto przemyśleć wszystkie dolegliwości, jakie towarzyszyły Ci przy obecnym. Rozważ wizytę u bikefittera, gdyż dzięki niemu nie tylko dobierzesz odpowiednie siodełko rowerowe, nakierowane na swoje potrzeby, ale także uzyskasz jego najlepsze ustawienie pod względem wysokości i ustawienia względem sztycy. Gdy jednak chcesz dokonać samodzielnego doboru, możesz skorzystać z naszego Centrum Testowego. W nim znajdziesz siodełka rowerowe Specialized, w różnych rozmiarach i kształtach. Po wypożyczeniu siodełka i przetestowaniu go na własnym rowerze dowiesz się, czy to jest właśnie ten model, który chcesz kupić.

W naszym gdańskim Centrum Testowym w tym roku wprowadzamy możliwość dopasowania siodełka z pomocą bikefittera. Istnieją więc dwie możliwości dla osób zainteresowanych testami siodełek Specialized:

Samodzielne wypożyczenie siodełka – gdy odwiedzisz nasz sklep stacjonarny w hali Olivia w Gdańsku zmierzymy Twój rozstaw guzów kulszowych i przedstawimy siodełka możliwe do wypożyczenia – taka usługa jest w pełni darmowa;

Wypożyczenie siodełka z pomocą bikefittera – do sklepu należy przyjechać z własnym rowerem, by bikefitter mógł go obejrzeć i sprawdzić, czy nie występują inne problemy wywołujące dyskomfort – dobranie siodełka z bikefitterem kosztuje 100 zł.

Zapraszamy do sprawdzenia strony naszego Centrum Testowego, na której dowiesz się więcej szczegółów.

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe
Klaudyna

Na co zwracamy uwagę dobierając nowe siodełko rowerowe? Sprawdzamy, jak poprawić sobie komfort jazdy z pomocą nowego siodełka.

Czytaj więcej

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości
Klaudyna

Nie wiesz jakie zapięcie do roweru wybrać? Przybliżamy rodzaje zabezpieczeń i ich poziom bezpieczeństwa

Czytaj więcej

Bagażnik na rowery - wygodny sposób na podróżowanie z jednośladem

Bagażnik na rowery - wygodny sposób na podróżowanie z jednośladem
Klaudyna

Poznaj bagażniki samochodowe na rowery i dowiedz się, jaki będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej

Akcesoria rowerowe doskonałe dla każdego kolarza

Akcesoria rowerowe doskonałe dla każdego kolarza
Klaudyna

Jakich akcesoriów rowerowych nie może zabraknąć w Twoim wyposażeniu? Wszystkie przydatne dodatki, na każdą porę roku, poznasz w tym artykule.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...