Wygodny rower do jazdy po mieście - co warto wymienić dla poprawy komfortu?

Wygodny rower - jakie części i akcesoria

Fot. Specialized

Części rowerowe i akcesoria najczęściej wymieniamy, gdy ulegną uszkodzeniu. Osoby traktujące rower jako podstawowy środek transportu często zainteresowane są tylko tym, by jednoślad był sprawny i pozwalał im szybko dojechać do celu. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak możemy dodać sobie komfortu w czasie codziennych wypraw. Zwiększona wygoda pozwoli nam bardziej cieszyć się dojazdami, a także czerpać więcej radości z rekreacyjnych przejażdżek. Poznaj bliżej elementy, które warto wymienić, by mieć wygodny rower do codziennej jazdy.

Chwyty kierownicy dbające o komfort dłoni i nadgarstków

Jakość chwytu jest niezwykle ważna jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Nasza dłoń nie może się ześlizgiwać czy przesuwać, a jednocześnie powinna być dobrze wsparta i chroniona przed wibracjami i uderzeniami od podłoża. Jeżeli miewamy problemy z bólem nadgarstków, dłoni czy przedramion, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się zastosowanym chwytom.

Modele z dodatkowym skrzydełkiem wspierającym nadgarstek, które znajdziemy w ofercie marki Ergon, pozwalają wygodniej ułożyć dłoń na kierownicy i sprawiają, że nadgarstki nie wiszą luźno w powietrzu.

Fot. Ergon

U tego producenta znajdziemy także komfortowe, ergonomiczne chwyty z wbudowanym rogiem. Modele GP 2, GP 4 czy GP 5 posiadają coraz większy obszar dodatkowego chwytu. Wybierając gripy z rogami możemy częściej zmieniać pozycję naszych dłoni, co pozwoli nam przez dłuższy czas zachować komfort.

Pedały rowerowe, z których nie ześlizgują się buty

Dbając o maksymalną wydajność pedałowania warto oczywiście zainwestować w specjalne obuwie i pedały SPD, jednak nawet modele platformowe potrafią wpłynąć na jakość jazdy.

Wybierając pedały w sklepie rowerowym warto zwrócić uwagę na kilka detali. Chcemy, by dobrze trzymały się obuwia, więc sprawdzamy zastosowane w nich wypustki. Materiał wykonania ma znaczenie, im wyższej jakości, tym bardziej wytrzymałe są pedały. Interesują nas również zastosowane łożyska. Modele wysokiej jakości będą działały płynnie i gładko, bez przeskoków czy stawiania oporu.

Fot. Scott

Jeżeli chcemy jeszcze bardziej poprawić połączenie noga-pedał, możemy wyposażyć się także w buty rowerowe. Nie muszą być one przystosowane do mocowania bloków i działania z systemem SPD. Zwykłe buty rowerowe będą miały sztywniejszą i bardziej przyczepną podeszwę od naszego codziennego obuwia, dzięki czemu pozwolą zwiększyć wydajność bez konieczności łączenia stopy z pedałem. Jeżeli wybieramy się z dłuższe trasy, to zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie, by poprawić swój komfort jazdy.

Amortyzowana sztyca dla dodatkowego tłumienia

Brak tylnej amortyzacji jest bolączką wielu kolarzy miejskich. Niektórzy zastanawiają się nad zakupem roweru górskiego z pełną amortyzacją tylko dla tego dodatkowego komfortu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie - rower górski posiada inną geometrię niż model miejski, czy zwinny i wygodny rower crossowy. Jeździ się na nim bardziej pochylonym, z większym rozstawem dłoni, co może powodować nieprzyjemne dolegliwości u niektórych osób.

Jest jednak sposób na to, by dodać sobie amortyzację na tylną część jednośladu. Amortyzowane sztyce podsiodłowe są uniwersalnym elementem, który z łatwością zamontujemy na praktycznie każdym dwukołowcu. Modele takie jak Suntour NCX czy Accent SP-886 wyróżniają się rozmaitymi technologiami poprawiającymi komfort jazdy, konstrukcjami, a przede wszystkim różnymi skokami amortyzacji. Warto więc przyjrzeć się im bliżej, by dowiedzieć się, która z nich sprawdzi się u nas.

Siodełko dopasowane do rozstawu guzów kulszowych

Jak już jesteśmy przy sztycach, nie możemy zapomnieć także o wadze dobrze dobranego siodełka. Niezależnie od typu roweru, siodełko powinno być przede wszystkim dobrane do naszej osobistej anatomii. Tematowi siodełek rowerowych poświęciliśmy już osobny wpis i zachęcamy do zapoznania się z nim wszystkim zainteresowanym tematem.

Fot. Specialized

Fot. Kross

Elementy dopasowane do naszych potrzeb

Temat wszystkich akcesoriów i dodatków często bywa zapominany przez rekreacyjnych kolarzy. Chcemy mieć dobrze wyposażony jednoślad i nie myślimy nad tym, czy na co dzień potrzebujemy tych wszystkich akcesoriów rowerowych.

Jest to jednak rzecz, nad którą warto zastanowić się już przy wyborze roweru. Czy potrzebujemy modelu trekkingowego gdy plany na długie wyprawy w roku możemy policzyć na palcach jednej dłoni? Czy nasz rower miejski musi być wyposażony zarówno w koszyk, jak i bagażnik? Takie pytania warto sobie zadać poszukując idealnego jednośladu dla siebie. Doskonały na co dzień, wygodny rower crossowy może stać się naszym pojazdem do pokonywania kilometrów w czasie dalszych wycieczek z pomocą kilku opcjonalnych akcesoriów rowerowych. Podczas codziennych dojazdów mogą być one jednak niepotrzebne, dlatego dobrze jest mieć możliwość, by w dowolnej chwili je ściągnąć.

Przyjrzeć się warto również tym dodatkom, które już mamy na swoim jednośladzie. Czy na pewno potrzebujesz torby pełnej narzędzi podczas codziennych dojazdów? Jeździsz tylko podczas słonecznych dni, a wciąż masz na rowerze pełne, stalowe błotniki? Każde dociążenie roweru sprawia, że musimy wkładać więcej siły w jazdę, co zmniejsza nasz komfort. Dlatego warto przemyśleć każdy wybór, jak często korzystaliśmy z danych akcesoriów rowerowych i jak bardzo są one przydatne w naszych podróżach.

Fot. Scott

Możemy zapewnić sobie komfort jazdy na wiele sposobów. Nie zawsze konieczna będzie wymiana części, czasami wystarczy nawet taka drobnostka jak zdjęcie niepotrzebnych dodatków czy prawidłowe ustawienie wysokości siodełka, by jeździło nam się znacznie wygodniej. W naszym sklepie rowerowym nie tylko znajdziesz części poprawiające komfort, ale także uzyskasz profesjonalną poradę i skorzystasz z usług bikefittera. Zapraszamy!

Jaki rower na komunię?

Jaki rower na komunię?
Karolina Kupczak

Nasze propozycje rowerów, które idealnie sprawdzą się jako prezent komunijny.

Czytaj więcej

Woom Go - poznaj najnowsze rowerki dla dzieci

Woom Go - poznaj najnowsze rowerki dla dzieci
Klaudyna

Najnowsza seria dziecięcych rowerów woom GO jeszcze bardziej zachęca pociechy do jazdy - poznaj ofertę i właściwości nowych propozycji.

Czytaj więcej

Rower crossowy - dla kogo, na jakie trasy?

Rower crossowy - dla kogo, na jakie trasy?
Klaudyna

Zastanawiasz się nad zakupem roweru crossowego? W tym artykule przybliżamy jego cechy - sprawdź czy to model dla ciebie!

Czytaj więcej

Rowery KTM 2025 – nowości i sprawdzone konstrukcje

Rowery KTM 2025 – nowości i sprawdzone konstrukcje
Klaudyna

Sprawdź, co w sezonie 2025 przygotowała dla nas marka KTM - przedstawiamy nowości w ofercie producenta.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...