Jak ubrać się na rower jesienią i zimą?

Jak ubrać się na rower jesienią i zimą? Fot. Scott

Na rynku odzieży rowerowej znajdziemy mnóstwo produktów, które umożliwią nam przemieszczanie się jednośladem przez cały rok. Niestety, często podczas sezonu przejściowego ciężko jest nam dobrać odpowiedni ubiór. Nie wiemy, czy ubrać krótkie spodenki i nogawki, czy może spodnie 3/4, bluzę, czy kurtkę. Pod uwagę trzeba wziąć również osobiste predyspozycje, styl jazdy oraz to, że każdy z nas odczuwa inaczej temperatury, jedni szybko marzną, a innym nie straszna minusowa temperatura. W tym blogu postaramy się przedstawić opcje ubioru w okresie jesienno-zimowym.

Głowa i szyja

Temperatura: 10°C 

Od 10 stopni w dół przyda się już ochrona uszu i głowy. Na taką temperaturę najlepszym rozwiązaniem będzie opaska na głowę, która przykryje nam uszy i czoło, dzięki czemu nie wyziębi nas, ale również się nie przegrzejemy, ponieważ górna część głowy będzie odsłonięta. Na szyję można już założyć cienki komin. 

Temperatura: 5°C 

Od tej temperatury trzeba już myśleć o czapce. Można zaopatrzyć się w czapkę kolarską z membraną, bądź tylko z ocieplanymi miejscami na uszy i czoło. Do ocieplenia głowy, można również skorzystać z kominu rowerowego, który naciągniemy na głowę. Komin na szyję przy takiej temperaturze jest już raczej konieczny.

Temperatura: 0°C

Przy zerze i poniżej zera, ubierzemy już czapkę z ociepleniem i membraną oraz ocieplany komin. Dostępne są również ciepłe kominiarki rowerowe, które będą czapką i kominem w jednym.

Tors

Temperatura: 15°C 

Przy takiej temperaturze mamy różne opcje ubioru. Możemy ubrać bieliznę rowerową na krótki rękaw, na to koszulkę rowerową oraz rękawki. Świetnie sprawdzi się również zestaw bielizny oraz  bluzy rowerowej. 

Temperatura: 10°C 

Tutaj już konieczna będzie bluza plus np. długa bielizna termoaktywna. Dodatkowo można założyć kamizelkę kolarską, która świetnie chroni od wiatru tors, przez co się nie wyziębimy, a dzięki temu że na rękach jest tylko bluza, to się nie przegrzejemy. Kamizelkę zawsze w razie czego można rozpiąć. Jeżeli nie przepadamy za kamizelkami to dobrze sprawdzi się bluza z membraną tylko w części klatki piersiowej oraz pleców.

Jeżeli jest bardzo wietrzna pogoda to dobrze sprawdzi się kurta przeciwwiatrowa, bądź troszkę grubsza kurtka z membraną, która nie przepuści wiatru. 

Temperatura: 5°C 

Taka temperatura i niższa już zmusza nas do ubrania grubszej bielizny termoaktywnej oraz kurtki rowerowej z membraną. Nie warto ubierać na siebie dużo warstw, lepiej zaopatrzyć się w porządną bieliznę, która nas nie wychłodzi oraz w jedną porządną kurtkę, która będzie spełniać swoje funkcje. Im mamy na sobie więcej warstw, tym większe ryzyko wychłodzenia i złego odprowadzania potu, przez co odzież specjalistyczna nie spełni swojej funkcji. 

Nogi

Temperatura: 15°C 

Przy tej temperaturze, jedni jeżdżą na krótkich spodenkach, a jedni korzystają już z cienkich nogawek kolarskich.

Temperatura: 10°C 

W grę wchodzą jeszcze ocieplane nogawki, bądź ocieplane spodnie 3/4. Spodenki najlepiej z szelkami, które nie dość ze lepiej się nas trzymają, to dodatkowo przykrywają część pleców i możemy dobrze w nie włożyć bieliznę termo aktywną. Tak unikniemy przewiania. 

Temperatura: 5°C 

Obowiązkowo już długie spodnie ocieplane. Jeżeli jest jeszcze chłodniej bądź na dworze jest wietrznie, przez co temperatura odczuwalna jest niższa, można ubrać długie spodnie z membarną, które nie przepuszczają wiatru i często dodatkowo są wodoodporne. 

Stopy

Temperatura: 10°C 

Na buty możemy nałożyć cienkie ochraniacze „owiewki”, które uchronią przed wiatrem. Dobrze sprawdzą się ochraniacze na połowę buta, będą one ogrzewać palce, które najszybciej się wyziębiają. 

Temperatura: 5°C 

Przy tej temperaturze i niższej, sprawdzą się neoprenowe ochraniacze na buty, które są jak skarpety lekko powyżej kostki. Cała stopa jest zabezpieczona przed wiatrem i chłodem. Dodatkowo świetnie sprawdzą się grubsze zimowe skarpetki. Najczęściej są one z wełną z merynosa.

Dłonie

Temperatura: 10°C 

Rękawiczki z długimi palcami, lekko ocieplane, bądź z membraną. Są one troszkę dłuższe, lekko za nadgarstek, dzięki czemu ładnie schowany tam rękaw od bielizny i unikniemy wychłodzenia w tym miejscu.

Temperatura: 5°C 

Oczywiście rękawiczki z długimi palcami, grubsze, ocieplane z membraną. Na niższe temperatury, są rękawiczki tak zwane lobstery(homary), ponieważ mają one tylko trzy palce. Jeden na kciuk i dwie pozostałe komory są przeznaczone na dwa palce do jednej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest cieplej, ponieważ palce grzeją się nawzajem.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, ubiór trzeba dobrać do siebie. Nie każdemu pasują te same zestawy ubraniowe na daną temperaturę, co innemu. Jeżeli jeździmy intensywnie, musimy pamiętać, że nie możemy się ubrać za grubo, aby się nie przegrzać. Zły ubiór doprowadzi do dyskomfortu, przepocenia i następnie wychłodzenia bądź przewiania. Jeżeli jeździmy rekreacyjnie, wycieczkowo to warto ubrać się cieplej. Dlatego trzeba jeździć i dopasować odzież pod siebie do temperatury na zewnątrz. Na rynku jest ogromy wybór odzieży, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jak ubrać się na rower jesienią i zimą?

Jak ubrać się na rower jesienią i zimą?

Niesprzyjająca aura nie jest przeszkodą do jazdy na rowerze - wystarczy wyposażyć się w odpowiednią odzież i można poruszać się na dwóch kółkach każdego dnia roku!

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...