Jeździk, czyli pierwszy pojazd dla małego dziecka.

Jeżdzik, czyli pierwszy pojazd dla małego dziecka. Fot. Puky

Co to jest jeździk?

Jeździk to taki zabawkowy pojazd dla małych dzieci, często określany jako pierwszy rowerek lub rowerek biegowy na trzech/czterech kółkach. Charakteryzuje go zazwyczaj prosta, ale stabilna konstrukcja, dzięki czemu maluchy czują się na nim bezpiecznie i komfortowo, a co za tym idzie, chętnie na niego wsiadają i wprawiają go w ruch! Dziecko porusza się na nim intuicyjnie - odpychając się nóżkami od podłogi.

Czy warto kupić dziecku jeździk?

Oczywiście, że tak. Jest to zabawka, która daje dziecku dużo radości – „to ja sprawiłem/am, że jadę, ekstra! To gdzie teraz? O! Widzę coś ciekawego, jadę tam!”, ale też wspiera jego rozwój. Dziecko podczas zabawy jest w ruchu, ćwiczy świadomość swojego ciała, rozwija swoje zmysły. Podczas korzystania z jeździka maluch przyswaja nowe umiejętności, takie jak wsiadanie i zsiadanie, odpychanie się nogami, skręcanie kierownicą. Dziecko poprawia koordynację ruchową , a jest to podstawa dla skutecznej nauki jazdy na rowerze w późniejszym czasie. Jeździk może być używany w domu, ale świetnie sprawdzi się również podczas spacerów.

Prezent na roczek – czy jeździk to dobry pomysł?

Tak jak pisaliśmy wyżej, jeździk to zabawka idealna – bawi, uczy i rozwija. Z pewnością sprawdzi się jako prezent na pierwsze urodziny (oczywiście jeżeli dziecko jeszcze takiego sprzętu nie posiada), ponieważ dość łatwo wybrać odpowiedni rozmiar, a nawet jeżeli okaże się, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na podróże jeździkiem to z pewnością
w niedalekiej przyszłości wykaże zainteresowanie swoim nowym pojazdem.

Dla kogo jeździk?

Jeździki są przeznaczone dla dzieci w wieku od 12 miesięcy do ok 2 - 3 lat – potem przychodzi już czas na pierwszy rowerek biegowy. Wybierać możemy wśród modeli z trzema lub czterema kółkami. Tutaj duże znaczenie ma wiek oraz umiejętności dziecka. Dla roczniaka zdecydowanie lepszym wyborem będzie jeździk z czterema kółkami, przy którym będzie mógł sobie wstawać i podejmować pierwsze próby wsiadania, zsiadania oraz odpychania się bez ryzyka przewrócenia się pojazdu i, co za tym idzie, dziecka. Nieco starszym dzieciom, które umiejętność chodzenia mają już dość dobrze opanowaną, możemy wybrać jeździk z czterema lub z trzema kółkami.

Idealny jeździk dla dziecka - na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego pojazdu?

Zapadła decyzja – kupujemy jeździk! Tylko, jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego pojazdu dla dziecka? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i jakość wykonania. Jeździk dla dziecka powinien być wykonany z bezpiecznych i trwałych materiałów oraz być dopracowany w każdym szczególe. Elementy, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na jeździku to np. dobrze wyprofilowane siodełko, chwyty kierownicy posiadające zabezpieczenie przed zsunięciem się dłoni dziecka, a także ogranicznik kąta skrętu kierownicy. 

Warto wybierać spośród produktów renomowanych marek, które mają duże doświadczenie w tworzeniu pojazdów dla dzieci, ponieważ proponowane przez nich rozwiązania są zazwyczaj nie tylko bezpieczne, ale też trwałe i bardzo funkcjonalne. 

Idealny jeździk powinien być dostosowany do dziecka. Wiek malucha jest tu oczywiście pomocny, ale służy jedynie do wstępnego rozeznania. Zdecydowanie ważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze jeździka jest wzrost dziecka oraz przekrok, czyli długość nóg mierzona po wewnętrznej stronie.
Nie należy kupować„na wyrost”, ponieważ dziecko, zamiast czerpać radość z jazdy, może się zniechęcić. 

Przy wyborze jeździka warto też sprawdzić jego wagę. Idealny jeździk dla dziecka powinien być solidny, ale dość lekki, tak żeby maluch mógł swobodnie się na nim poruszać.

Dodatkowym atutem będzie możliwość regulacji kierownicy, dzięki czemu jeździk posłuży dziecku trochę dłużej. 

Ostatnim elementem, na który polecamy zwrócić uwagę przy wyborze idealnego pojazdu dla małego dziecka są koła, które powinny płynnie się kręcić. Najlepiej jeżeli będą wykonane z mocnego plastiku pokrytego miękką gumą. Zapewni to dobrą przyczepność oraz cichą pracę – to ostatnie z pewnością docenią rodzice, zwłaszcza jeżeli jeździk będzie używany w domu lub mieszkaniu.

Polecane jeździki dla dzieci

Jeździk Puky Pukylino – idealny jeździk dla roczniaka. Posiada cztery kółka, regulowaną kierownicę z bezpiecznymi chwytami, ergonomiczne siodełko, miękkie i ciche koła oraz ogranicznik skrętu. Z nim pierwsze próby jazdy będą bezpieczne i ekscytujące. Dzięki jeździkowi PUKYLINO dziecko (każde w swoim tempie – nic na siłę!) nauczy się wsiadania i zsiadania, odpychania się nogami i kierowania.

Jeździk Puky Wutsch - to idealny pojazd dla dzieci w wieku od 1,5 roku, które już stabilnie chodzą - nie tylko w domu, ale również na zewnątrz. Wychylna przednia oś PUKY WUTSCH umożliwia przechylanie się pojazdu na boki i stabilizuje pojazd przy mniejszych przeszkodach. Jeździk PUKY WUTSCH, wspiera kolejne etapy rozwoju równowagi dziecka.

Jeździk Puky Pukymoto - "PUKYMOTO®" jest ergonomicznym pojazdem dla dzieci, które chcą zakończyć przygodę
z jeździkiem, a są jeszcze zbyt małe by rozpocząć przygodę na rowerku biegowym. Wzmacnia rozwój psychomotoryczny dzieci i może być używany w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. PUKYMOTO umożliwia dzieciom, które bezpiecznie chodzą, bardziej dynamiczną i sportową jazdę niż w przypadku klasycznego jeździka i oferuje większą stabilność niż rowerek biegowy.

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe

Idealnie dopasowane siodełko rowerowe
Klaudyna

Na co zwracamy uwagę dobierając nowe siodełko rowerowe? Sprawdzamy, jak poprawić sobie komfort jazdy z pomocą nowego siodełka.

Czytaj więcej

Scott 2024 – nowości w naszym sklepie

Scott 2024 – nowości w naszym sklepie
Klaudyna

Sprawdźmy, co w sezonie 2024 znajdziemy w ofercie marki Scott. Przedstawiamy modele klasyczne i elektryczne.

Czytaj więcej

Przegląd roweru w Wysepce – rozmowa z naszymi ekspertami

Przegląd roweru w Wysepce – rozmowa z naszymi ekspertami
Zespół Wysepki

Ile trwa przegląd roweru? Jak samodzielnie dbać o swój rower? Na te i inne pytania odpowiadają nasi mechanicy rowerowi.

Czytaj więcej

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości

Wybieramy zapięcie do roweru - rodzaje i właściwości
Klaudyna

Nie wiesz jakie zapięcie do roweru wybrać? Przybliżamy rodzaje zabezpieczeń i ich poziom bezpieczeństwa

Czytaj więcej
Tagi: Dzieci, puky, poradnik, jeżdzik, biegówka, dla dzieci

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...