- 2 polubień
- 4026 odwiedzin
- Odzież i obuwie

Na rynku odzieży rowerowej znajdziemy mnóstwo produktów, które umożliwią nam przemieszczanie się jednośladem przez cały rok. Niestety, często podczas sezonu przejściowego ciężko jest nam dobrać odpowiedni ubiór. Nie wiemy, czy ubrać krótkie spodenki i nogawki, czy może spodnie 3/4, bluzę, czy kurtkę. Pod uwagę trzeba wziąć również osobiste predyspozycje, styl jazdy oraz to, że każdy z nas odczuwa inaczej temperatury, jedni szybko marzną, a innym nie straszna minusowa temperatura. W tym blogu postaramy się przedstawić opcje ubioru w okresie jesienno-zimowym.
Głowa i szyja
Temperatura: 10°C
Od 10 stopni w dół przyda się już ochrona uszu i głowy. Na taką temperaturę najlepszym rozwiązaniem będzie opaska na głowę, która przykryje nam uszy i czoło, dzięki czemu nie wyziębi nas, ale również się nie przegrzejemy, ponieważ górna część głowy będzie odsłonięta. Na szyję można już założyć cienki komin.
Temperatura: 5°C
Od tej temperatury trzeba już myśleć o czapce. Można zaopatrzyć się w czapkę kolarską z membraną, bądź tylko z ocieplanymi miejscami na uszy i czoło. Do ocieplenia głowy, można również skorzystać z kominu rowerowego, który naciągniemy na głowę. Komin na szyję przy takiej temperaturze jest już raczej konieczny.
Czapka rowerowa ALE Slang
Opaska ocieplana KROSS Thermo Lady
Czapka pod kask rowerowy GRIPGRAB Aviator Windproof Deep Winter
Czapka - komin ALE Termico
Czapka pod kask rowerowy CHIBA Windstopper
Temperatura: 0°C
Przy zerze i poniżej zera, ubierzemy już czapkę z ociepleniem i membraną oraz ocieplany komin. Dostępne są również ciepłe kominiarki rowerowe, które będą czapką i kominem w jednym.
Tors
Temperatura: 15°C
Przy takiej temperaturze mamy różne opcje ubioru. Możemy ubrać bieliznę rowerową na krótki rękaw, na to koszulkę rowerową oraz rękawki. Świetnie sprawdzi się również zestaw bielizny oraz bluzy rowerowej.
Potówka damska SPECIALIZED SL SS
Koszulka rowerowa męska SPECIALIZED Baselayer
Koszulka rowerowa męska SPECIALIZED Baselayer
Koszulka rowerowa męska SPECIALIZED Power Grid™
Koszulka rowerowa męska SPECIALIZED Power Grid™
Koszulka rowerowa damska SPECIALIZED Power Grid™
Koszulka rowerowa damska SPECIALIZED Power Grid™
Temperatura: 10°C
Tutaj już konieczna będzie bluza plus np. długa bielizna termoaktywna. Dodatkowo można założyć kamizelkę kolarską, która świetnie chroni od wiatru tors, przez co się nie wyziębimy, a dzięki temu że na rękach jest tylko bluza, to się nie przegrzejemy. Kamizelkę zawsze w razie czego można rozpiąć. Jeżeli nie przepadamy za kamizelkami to dobrze sprawdzi się bluza z membraną tylko w części klatki piersiowej oraz pleców.
Jeżeli jest bardzo wietrzna pogoda to dobrze sprawdzi się kurta przeciwwiatrowa, bądź troszkę grubsza kurtka z membraną, która nie przepuści wiatru.
Rękawki rowerowe ALE Sunselect
Rękawki rowerowe ALE Sunselect
Temperatura: 5°C
Taka temperatura i niższa już zmusza nas do ubrania grubszej bielizny termoaktywnej oraz kurtki rowerowej z membraną. Nie warto ubierać na siebie dużo warstw, lepiej zaopatrzyć się w porządną bieliznę, która nas nie wychłodzi oraz w jedną porządną kurtkę, która będzie spełniać swoje funkcje. Im mamy na sobie więcej warstw, tym większe ryzyko wychłodzenia i złego odprowadzania potu, przez co odzież specjalistyczna nie spełni swojej funkcji.
Kurtka rowerowa damska SCOTT Endurance WB
- Typ kurtki: Wiatrówka
Kurtka rowerowa damska ALE Klimatik Guscio Elements
- Typ kurtki: Na deszcz, Wiatrówka
Kurtka rowerowa męska SPECIALIZED RBX Comp Softshell
- Typ kurtki: Softshell
Kamizelka rowerowa męska ALE Guscio Light Pack
- Typ kurtki: Wiatrówka
Kurtka rowerowa męska ALE Solid Byte
- Typ kurtki: Wiatrówka
Kamizelka rowerowa męska ALE Guscio Clever
- Typ kurtki: Wiatrówka
Kurtka rowerowa męska SPECIALIZED Element RBX Pro
- Typ kurtki: Softshell
Nogi
Temperatura: 15°C
Przy tej temperaturze, jedni jeżdżą na krótkich spodenkach, a jedni korzystają już z cienkich nogawek kolarskich.
Temperatura: 10°C
W grę wchodzą jeszcze ocieplane nogawki, bądź ocieplane spodnie 3/4. Spodenki najlepiej z szelkami, które nie dość ze lepiej się nas trzymają, to dodatkowo przykrywają część pleców i możemy dobrze w nie włożyć bieliznę termo aktywną. Tak unikniemy przewiania.
Spodnie rowerowe męskie SCOTT RC Warm WB +++
Spodnie rowerowe męskie LEATT MTB Trail 2.0
Spodnie rowerowe damskie ALE Fiori
Komplet rowerowy (koszulka+spodnie) LEATT Ride Kit MTB 1.0
Spodnie rowerowe męskie SPECIALIZED Deflect H2O Comp
Spodnie rowerowe męskie SCOTT RC Warm +++
Spodnie rowerowe męskie ALE Solid Winter
Spodnie rowerowe damskie SPECIALIZED Race
Temperatura: 5°C
Obowiązkowo już długie spodnie ocieplane. Jeżeli jest jeszcze chłodniej bądź na dworze jest wietrznie, przez co temperatura odczuwalna jest niższa, można ubrać długie spodnie z membarną, które nie przepuszczają wiatru i często dodatkowo są wodoodporne.
Stopy
Temperatura: 10°C
Na buty możemy nałożyć cienkie ochraniacze „owiewki”, które uchronią przed wiatrem. Dobrze sprawdzą się ochraniacze na połowę buta, będą one ogrzewać palce, które najszybciej się wyziębiają.
Ochraniacze na buty SHIMANO Road Thermal
Ochraniacze na buty rowerowe SHIMANO Dual Soft Shell
Ochraniacze na buty rowerowe SHIMANO Dual H2O
Ochraniacze na buty rowerowe CHIBA Thermo Neopren
Ochraniacze na buty KROSS Cloth
Ochraniacze na buty rowerowe CHIBA MTB
Ochraniacze na buty SHIMANO S3000R NPU+
Ochraniacze na buty SHIMANO S1100X Soft Shell
Ochraniacze na buty rowerowe SHIMANO S1100R Soft Shell
Temperatura: 5°C
Przy tej temperaturze i niższej, sprawdzą się neoprenowe ochraniacze na buty, które są jak skarpety lekko powyżej kostki. Cała stopa jest zabezpieczona przed wiatrem i chłodem. Dodatkowo świetnie sprawdzą się grubsze zimowe skarpetki. Najczęściej są one z wełną z merynosa.
Dłonie
Temperatura: 10°C
Rękawiczki z długimi palcami, lekko ocieplane, bądź z membraną. Są one troszkę dłuższe, lekko za nadgarstek, dzięki czemu ładnie schowany tam rękaw od bielizny i unikniemy wychłodzenia w tym miejscu.
Rękawiczki rowerowe GIRO Proof
Rękawiczki rowerowe GIRO Cascade
Rękawiczki rowerowe GRIPGRAB Windster2 Windproof Winter
Rękawiczki rowerowe SCOTT Liner LF
Rękawiczki rowerowe KROSS Rocker
Rękawiczki rowerowe SHIMANO Windbreak Thermal
Rękawiczki rowerowe SCOTT Aqua GTX LF
Rękawiczki rowerowe damskie SPECIALIZED Softshell
Temperatura: 5°C
Oczywiście rękawiczki z długimi palcami, grubsze, ocieplane z membraną. Na niższe temperatury, są rękawiczki tak zwane lobstery(homary), ponieważ mają one tylko trzy palce. Jeden na kciuk i dwie pozostałe komory są przeznaczone na dwa palce do jednej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest cieplej, ponieważ palce grzeją się nawzajem.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, ubiór trzeba dobrać do siebie. Nie każdemu pasują te same zestawy ubraniowe na daną temperaturę, co innemu. Jeżeli jeździmy intensywnie, musimy pamiętać, że nie możemy się ubrać za grubo, aby się nie przegrzać. Zły ubiór doprowadzi do dyskomfortu, przepocenia i następnie wychłodzenia bądź przewiania. Jeżeli jeździmy rekreacyjnie, wycieczkowo to warto ubrać się cieplej. Dlatego trzeba jeździć i dopasować odzież pod siebie do temperatury na zewnątrz. Na rynku jest ogromy wybór odzieży, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Okulary rowerowe – ochrona przed promieniowaniem UV, dodatkowy komfort
Poznaj technologie stosowane w przeciwsłonecznych okularach na rower, by wybrać idealną parę dla siebie!
Jak wybrać rękawiczki rowerowe?
Przedstawiamy zalety stosowania rękawiczek rowerowych i podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy ich doborze.