Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji? Fot. Specialized

Decydując się na rower elektryczny wielu osobom przychodzi na myśl pytanie o koszty eksploatacji takiego pojazdu. Interesuje nas kwestia wydatków na prąd, regularne przeglądy czy inne koszty. Popularność rowerów elektrycznych stale rośnie, dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć ile może to kosztować na co dzień. Porównamy także wady i zalety rowerów elektrycznych względem innych sposobów przemieszczania się.

Ładowanie akumulatora roweru z silnikiem elektrycznym

Ten czynnik najbardziej interesuje wszystkich, którzy pytają o koszt roweru elektrycznego. Nic w tym dziwnego, gdyż ładowanie baterii wykonujemy najczęściej. Wiele osób przeraża myśl o naładowaniu akumulatora - jego budowa i wysoka waga sprawiają, że w naszej głowie mamy wrażenie, że pochłonie to mnóstwo energii elektrycznej. Tak jednak nie jest, co udowodnimy poniższymi obliczeniami.

Na początek przyjrzyjmy się bliżej ładowarce do naszego akumulatora. Jej minimalna wydajność wynosi 90%, gdyż 10% przyjętej energii jest oddawane w cieple.

Załóżmy, że kilowatogodzina w gospodarstwie domowym kosztuje 1 zł. Dokładny koszt możesz sprawdzić w swoich rozliczeniach energii, by korzystając z poniższego wzoru obliczyć indywidualny koszt naładowania swojego roweru.

Pojemność baterii w rowerze elektrycznym podawana jest w watogodzinach, czyli jednostce 1000 razy mniejszej, niż nasze rozliczenie energii.

W naszym sklepie znajdziesz rowery elektryczne z akumulatorami o pojemności od 320Wh do 750Wh. Sprawdźmy, jaki będzie koszt naładowania akumulatorów o różnych pojemnościach.

Wzór naszych obliczeń wygląda następująco:

(pojemność akumulatora w watogodzinach) / 0,9 (wydajność ładowarki) / 1000 (przeliczenie na kilowatogodziny) * 1 zł (koszt kilowatogodziny)

Czyli dla przykładowych pojemności liczymy koszt naładowania akumulatora do pełna:

320Wh / 0,9 / 1000 * 1zł = 36 groszy

450Wh / 0,9 / 1000 * 1zł = 50 groszy

610Wh / 0,9 / 1000 * 1zł = 68 groszy

750Wh / 0,9 / 1000 * 1zł = 83 grosze

Jak więc możemy łatwo zauważyć, naładowanie akumulatora do pełna nie wyniesie nas nawet złotówki. Jak to się jednak przekłada na przebyte kilometry?

Koszt ładowania roweru elektrycznego

Rower elektryczny Specialized

Jaki jest zasięg roweru elektrycznego na jednym naładowaniu?

Zasięg zależny jest od zastosowanego w naszym dwukołowcu silnika, dlatego dla ułatwienia obliczeń przyjmiemy uśrednione wyniki. Przyjmujemy, że nasz silnik pobiera z akumulatora energię wynoszącą 6,1 Wh/km. Aby przejechać 100 kilometrów potrzebujemy 610Wh. Z naszych wcześniejszych obliczeń wynika, że koszt przejechania 100 km wyniesie nas 68 groszy.

Mając akumulator o innej pojemności również możemy łatwo obliczyć ile kilometrów uda nam się przejechać na jednym naładowaniu. Wystarczy podzielić pojemność baterii przez 6,1.

Przykładowo, na rowerze z akumulatorem o pojemności 450Wh na jednym naładowaniu pokonamy około 74 km, a przy pojemności 750Wh nasz zasięg wyniesie 123 km. Są to jednak obliczenia dla standardowych rowerów elektrycznych o większej wadze i zastosowaniu dodatków takich jak wyświetlacz. Sprawdzając rowery elektryczne Specialized z serii SL możemy dowiedzieć się, że są one w stanie pokonać około 130 km na jednym naładowaniu - przy akumulatorze o pojemności zaledwie 320Wh.

Warto jednak pamiętać o tym, że na zasięg roweru elektrycznego składa się wiele czynników. Akumulator rozładuje się szybciej zimą, czy nawet jadąc pod wiatr. Nie bez różnicy jest także waga użytkownika. Przygotowaliśmy dla Was wpis o tym co ma wpływ na zasięg roweru z silnikiem elektrycznym oraz jak dbać o akumulator w rowerze, z którego dowiecie się najważniejszych informacji na ten temat.

rower elektryczny - zasięg

Rower elektryczny górski Specialized

Dodatkowy koszt roweru elektrycznego

Jak już wspomnieliśmy, na koszt roweru elektrycznego składają się również inne czynniki, którym przyjrzymy się w tej części wpisu.

Przegląd roweru z silnikiem elektrycznym

Najważniejszą rzeczą, o której regularności należy pamiętać, są przeglądy naszego jednośladu. Zupełnie jak z autem, nasz dwukołowiec również powinien co rok być oddawany w ręce specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jednoślad będzie nam dobrze i niezawodnie służył.

Co rok oddajemy rower na przegląd roczny. Taki w naszym serwisie kosztuje 360 zł. Co drugi rok warto jednak poświęcić więcej na dokładne sprawdzenie wszystkich elementów naszego dwukołowca i wykonać mu przegląd generalny, którego koszt wynosi 700 zł.

Wymiana części

Elementy jednośladu zużywają się, co jest rzeczą naturalną. To kolejny powód, dla którego tak ważne jest dokonywanie regularnych przeglądów. Dowiemy się po nim jeżeli nasze klocki hamulcowe, linki czy inne komponenty wymagają wymiany. Warto także niektóre rzeczy sprawdzać samodzielnie, np. łańcuch. Za pomocą prostego narzędzia testującego ten element dowiemy się, czy należy go już wymienić. Zużyty łańcuch to prosta droga do zniszczenia zębatek w korbie i kasecie, a ich wymiana będzie nas kosztować znacznie więcej niż samego łańcucha.

Rower z napędem elektrycznym nie musi być drogi pod względem wymian. Dbając o niego i dokonując regularnych przeglądów mamy pewność, że wszystkie naprawy zawsze mamy pod kontrolą. Jest to jednak obszar, w którym ciężko policzyć szacunkowe koszty, gdyż różne komponenty mogą zużywać się w innym czasie.

Dodatki do jednośladu

Rower to w końcu nie tylko środek transportu, ale także styl życia ;) Gdy raz się wciągniemy w ten temat, najpewniej zostaniemy pasjonatami na całe życie.

Nowoczesne rowery elektryczne wyposażone są w odpowiednie dla nich oświetlenie, więc nie musimy przejmować się tym kosztem. Decydując się na model o charakterze miejskim czy trekkingowym najczęściej będziemy mieć na jego wyposażeniu także błotniki i bagażnik. Jeżeli jednak wciągniemy się w jazdę na poważnie, prędzej czy później zechcemy doposażyć się w sakwy i torby, czy kosz na kierownicę. Przydatna będzie również pompka i zapasowa dętka. Niektórzy lubią personalizować swoje pojazdy poprzez designerskie akcesoria, takie jak dzwonkichwyty lub siodełko.

Jak widać, kwestia dodatków jest bardzo indywidualną sprawą. Niektórzy z nas nie mają w ogóle potrzeby dokupowania akcesoriów, inni chcą, by ich rower w pełni oddawał ich charakter. Dlatego pod tym względem koszty są indywidualne i zależą od tego, na ile możemy sobie pozwolić.

Ekran roweru elektrycznego

Sterowanie rowerem elektrycznym

Ile kosztuje rower elektryczny w miesiącu i roku?

Znając podstawowe koszty możemy łatwo wyliczyć sobie ile wyniesie nas podróżowanie jednośladem z napędem w zakresie miesiąca i roku. W naszych obliczeniach przykładowym rowerem będzie całkowicie nowy jednoślad. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, inne koszty zależne są od wyboru typu roweru, osobistych preferencji, jak i zużycia części.

W pierwszym roku posiadania roweru elektrycznego musimy wykonać dwa przeglądy: gwarancyjny (do 3 miesięcy lub 300 pokonanych kilometrów) oraz roczny. Łącznie wyniosą nas one 520 zł, co daje około 43 zł w skali miesiąca.

Przyjmijmy, że do pracy mamy 5 km drogi w jedną stronę. To nam daje 10 kilometrów dziennie przez 5 dni w tygodniu. Dodatkowo, w weekend wybieramy się na dłuższe wyprawy i robimy średnio 25 km/dzień. Łącznie w tydzień przemierzymy więc 100 km. W miesiącu z 21 dniami roboczymi i 10 dniami wolnego pokonamy 460 km. Jak wcześniej obliczyliśmy, średni koszt 100 kilometrów wynosi 68 groszy, więc w skali miesiąca ładowanie wyniesie nas 3,13 zł. W tym trybie, w ciągu roku na ładowanie wydamy 36,62 zł (uwzględniając liczbę dni roboczych/wolnych w 2024 roku).

Łącząc te obliczenia, rower elektryczny będzie nas kosztował:

 • 46,13 zł w skali miesiąca,
 • 556,62 zł w skali roku.

Aby mieć pełen obraz tego, jak to odnosi się do innych form transportu, porównajmy je sobie.

miesięczny koszt roweru elektrycznego

Rower elektryczny miejski Specialized

Ile kosztuje jazda rowerem elektrycznym w porównaniu do innych form transportu?

Zmienne ceny paliwa, stale drożejąca komunikacja miejska... czy jednak podróżowanie autem lub komunikacją będzie kosztować nas mniej od roweru elektrycznego?

Dojazdy samochodem

Przyjmijmy, że mamy samochód z silnikiem diesla, spalający 6 litrów na 100 km i chcemy nim pokonać miesięcznie dokładnie tyle samo, co na rowerze. Obecna średnia cena paliwa wynosi 6,71 zł/litr. Samo tankowanie w ciągu miesiąca wyniesie nas więc 185,20 zł. To 4 razy więcej niż koszt roweru elektrycznego, a dojść mogą dodatkowe koszty takie jak parking, przegląd czy wymiany oleju, filtrów i innych rzeczy, o które powinniśmy regularnie dbać.

Przemieszczanie się komunikacją miejską

Sprawdźmy, ile kosztuje bilet miesięczny w większych miastach Polski - stan na listopad 2023. W Gdańsku zapłacimy 117 zł, w Poznaniu 119 zł, w Warszawie i Wrocławiu 110 zł, w Katowicach 109 zł, a w Szczecinie 80 zł. W Krakowie i Łodzi cena biletu zależna jest od posiadania karty mieszkańca - w Krakowie dla zamieszkałego bilet miesięczny kosztuje 80 zł (159 zł bez karty), w Łodzi 140 zł (168 zł dla osób niezamieszkałych).

Jak więc łatwo możemy zauważyć, tu również nie znajdziemy konkurencji cenowej dla roweru elektrycznego. Sprawdźmy więc, jak przemieszczanie się dwukołowcem ma się do innych form transportu pod kątem zalet i wad.

porównanie innych środków komunikacji do roweru elektrycznego

Rower elektryczny Specialized

Zalety i wady jazdy rowerem elektrycznym

Jak każda forma transportu, tak i jednoślady ze wspomaganiem mają swoje plusy i minusy. Tylko od nas zależy to, czy wady i wyższa cena innych środków transportu są w stanie przysłonić nam zalety tej formy przemieszczania się. Warto je znać, by móc samodzielnie podjąć decyzję, czy zakup roweru elektrycznego będzie dla nas dobrą opcją.

Zalety poruszania się rowerem elektrycznym:

 • niższe koszty w porównaniu z innymi środkami transportu,
 • omijanie korków, możliwość jazdy parkami i urokliwymi uliczkami zamiast głównymi arteriami,
 • samodzielna jazda, brak ścisku komunikacyjnego w godzinach szczytu,
 • dbanie o swoje zdrowie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne - rower elektryczny mimo napędu do poruszania się wykorzystuje naszą pracę nóg. Możemy więc poprawić swoją kondycję, a dodatkowo jedziemy wdychając świeże powietrze zamiast spalin i cieszymy oczy naturą,
 • dodatkowa energia - poranna aktywność fizyczna pozwala nam bardziej cieszyć się dniem z pomocą wytworzonych w czasie jazdy endorfin, a jednocześnie dzięki napędowi elektrycznemu nie zaczynamy dnia przemęczeni,
 • weekendowe wyjazdy w inne miejsca - komunikacja miejska ogranicza się zazwyczaj do metropolii, rowerem wybierzemy się gdzie tylko zechcemy,
 • poznawanie swojego miasta na nowo - mając luźniejszy dzień czy chcąc urozmaicić sobie powrót do domu możemy zdecydować się na trasę, której jeszcze nie znamy.

Wady poruszania się rowerem elektrycznym:

 • konieczność dopasowania się do pogody - korzystając z tradycyjnych środków transportu również jesteśmy do tego przyzwyczajeni, jednak na rowerze dotyczy nas to w większym stopniu,
 • ograniczona możliwość zabrania współpasażerów,
 • zagrożenia na drodze - szczególnie rano, gdy wszyscy spieszą się do pracy, kolarze muszą mieć oczy dookoła głowy i uważać na nieostrożnych kierowców.

Jak więc możemy zauważyć, rower elektryczny wybrany na co dzień daje nam więcej pozytywów niż negatywów. Spróbujcie także samodzielnie spisać sobie taką listę za i przeciw - być może znajdziecie jeszcze więcej zalet :)

zalety i wady roweru elektrycznego

Gdy już wiesz ile kosztuje rower elektryczny i jakie wady i zalety niesie za sobą ten środek transportu, możesz zdecydować czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. Nasz sklep z rowerami elektrycznymi posiada szeroką ofertę modeli znanych i cenionych producentów. Znajdziesz u nas między innymi rowery elektryczne SpecializedKrossMarin czy Scott. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w doborze jednośladu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?

Jak dbać o akumulator w rowerze elektrycznym?
Klaudyna

Poznaj wskazówki, które pomogą Ci zachować akumulator roweru elektrycznego w dobrej kondycji.

Czytaj więcej

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?

Jaki jest koszt roweru elektrycznego w codziennej eksploatacji?
Klaudyna

Szczegółowe zestawienie tego, jakich kosztów możesz się spodziewać po zakupie roweru elektrycznego.

Czytaj więcej

Jaki rower elektryczny marki Specialized?

Jaki rower elektryczny marki Specialized?
Patryk

Przybliżamy serie rowerów elektrycznych Specialized - dowiedz się jak wybrać najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Czytaj więcej

Rower elektryczny - co to jest?

Rower elektryczny - co to jest?

Czym charakteryzuje się rower elektryczny i jakie znajdziemy w nim dodatkowe elementy? Sprawdź nasz artykuł o podstawowych elementach rowerów elektrycznych.

Czytaj więcej

check Produkt dodany do porównania.

check Produkt dodany do listy życzeń

Loading...